Zamknij

Upały w szkole - czy lekcje mogą zostać skrócone lub odwołane?

Jolanta Waligóra
11.06.2019 12:51
Upały w szkole - czy lekcje mogą zostać skrócone lub odwołane?
fot. SHUTTERSTOCK

Czy lekcje w szkołach podczas upałów mogą zostać skrócone albo odwołane? Początek czerwca 2019 roku okazał się łaskawy dla wszystkich miłośników wysokich temperatur, którzy od dawna wyczekiwali cieplejszych dni. W niektórych regionach Polski termometry wskazują ponad 30 stopni Celsjusza. Sprawdzamy, co z lekcjami w szkołach podczas upałów.

Upały w szkole 2019 - czy lekcje mogą zostać skrócone albo odwołane? Czy zajęcia dydaktyczne w szkołach podczas upałów są przeprowadzane? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, co z lekcjami w szkole podczas upałów.

Upały w szkole - czy lekcje mogą być skrócone albo odwołane?

Początek czerwca 2019 roku okazał się łaskawy dla wszystkich miłośników wysokich temperatur, którzy od dawna wyczekiwali cieplejszych dni. Termometry w niektórych regionach Polski wskazują ponad 30 stopni Celsjusza, a z dnia na dzień jest coraz goręcej. Nie wszyscy jednak są zadowoleni z takiej pogody. Na upały w Polsce narzeka m.in. wielu uczniów, którzy zastanawiają się, czy w związku z upałami lekcje w szkole mogą być skrócone. Do tej sytuacji odniosło się Ministerstwo Edukacji Narodowej, które na stronie opublikowało specjalny komunikat o lekcjach w szkole podczas upałów.

Przepisy oświatowe wprost nie wskazują górnej granicy temperatury, która warunkuje zawieszenie zajęć w szkołach czy placówkach. Dyrektor może za zgodą organu prowadzącego zawiesić zajęcia na czas określony, jeżeli wystąpiły na danym terenie zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów. Wysokie temperatury mogą być traktowane jako takie zdarzenie. [...] Zawieszenie zajęć powinno być działaniem podjętym dopiero po wykorzystaniu innych sposobów zaradczych, niwelujących negatywne skutki wysokich temperatur - czytamy na stronie Ministerstwa.

Lekcje w szkołach odwołane? Upały mogą zagrażać zdrowiu uczniów

Skrócone lekcje w szkole przez upały - czy to możliwe?

Jak widzimy w komunikacie powyżej, decyzję o ewentualnym odwołaniu zajęć w szkole przez upały, może podjąć dyrektor za zgodą organu prowadzącego. Wcześniej jednak powinny zostać wykorzystane wszystkie środki, które mogą zniwelować skutki wysokich temperatur. Mowa tu m.in. o wyposażeniu sal w rolety, żaluzje, zasłony, wiatrak, klimatyzator czy źródełko wody pitnej.

Upały w pracy - obowiązki pracodawcy, prawa pracownika i przepisy BHP

Dodatkowo MEN w komunikacie wspomina o możliwości skrócenia lekcji w szkołach przez upały 2019. W uzasadnionych przypadkach lekcję można skrócić do minimum 30 minut, ale zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć. Czas trwania poszczególnych zajęć edukacyjnych w klasach I-III szkoły podstawowej ustala nauczyciel prowadzący te zajęcia, zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć, o którym mowa wyżej - czytamy na stronie Ministerstwa.

O skróceniu zajęć w szkołach przez upały zadecydowało wielu dyrektorów. We wtorek z powodu bardzo wysokich temperatur i przegrzanych sal lekcyjnych dyrektor jednej z zachodniopomorskich podstawówek podjął decyzję o skróceniu lekcji z 45 do 30 minut. W środę w jego ślady poszły dyrekcje kolejnych placówek.

Lekcje będą trwały tylko 30 minut. Kolejni dyrektorzy wprowadzają zmiany

RadioZET.pl/gov.pl/JW