Zamknij

VAR na mundialu 2018 - na czym polega system i jak działa?

Redakcja
27.06.2018 16:00
VAR w piłce nożnej - na czym polega system i jak działa?
fot. PIXABAY

VAR w piłce nożnej - na czym polega system i jak działa? Na takie pytania, z uwagi na zbliżające się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji 2018, poszukuje odpowiedzi wiele osób. Wyjaśniamy, czym jest system VAR, który będzie stosowany podczas nadchodzącego mundialu. 

VAR na mundialu 2018 - na czym będzie polegać i jak będzie działać? Odpowiadamy na jedne z najczęściej pojawiających się pytań i sprawdzamy, co warto wiedzieć o systemie VAR w piłce nożnej.

» Dogrywka w piłce nożnej - na czym polega i jak długo trwa? [ZASADY] «

» Co oznacza żółta i czerwona kartka w piłce nożnej? [KONSEKWENCJE] «

VAR w piłce nożnej - na czym polega system?

Var (Video Assistant Referee), czyli wideoweryfikacja zadebiutowała w sierpniu 2016 roku podczas meczu United Soccer League, pomiędzy Orlando City B a New York Red Bulls II. System VAR używano także m.in. podczas: Klubowych Mistrzostw Świata 2016, Mistrzostw Świata U-20 w 2017 oraz Pucharu Konfederacji 2017. System ten stosowany będzie także podczas Mistrzostw Świata 2018. W związku z tym wiele osób, które na co dzień nie interesują się tym sportem, poszukuje informacji na temat tego, na czym polega VAR w piłce nożnej.

Można wymienić wiele sytuacji, w których sędzia podczas meczu piłki nożnej popełnił błąd i przykładowo niesłusznie nie uznał bramki lub nie zobaczył faulu. Nie jest to oczywiście celowe, a wynika jedynie z ludzkiej nieuwagi. W celu uniknięcia podobnych sytuacji powstał VAR. Jest to system pomocniczy w meczach piłki nożnej, który ma na celu zapobieganie błędom popełnianym przez sędziów. VAR obsługiwany jest przez specjalnie przeszkolonych "sędziów VAR", którzy znani są także jako asystenci video.

» Co to jest spalony w piłce nożnej? Proste wytłumaczenie «

VAR na mundialu 2018 - jak będzie działać? [ZASADY]

Wiedząc już, na czym polega system, warto sprawdzić, jak będzie działać VAR na mundialu 2018. W Polsce sędziowie VAR pracują w specjalnych pojazdach zaparkowanych niedaleko stadionu. Na MŚ wszystkie mecze obsługiwane będą ze zlokalizowanego w Moskwie centrum. Każdą rozgrywkę obsługiwać będzie jeden sędzia VAR i jego trzech asystentów. Każdy z nich będzie miał inne zadanie. Do pierwszego należeć będzie kontrola głównej kamery i tego, co aktualnie dzieje się na boisku. Drugi będzie obserwował linię spalonego, a trzeci będzie mieć za zadanie przyglądać się powtórkom i wspomagać arbitra VAR w podejmowaniu decyzji. 

Obraz, który będą oglądać, przygotowany będzie przez czterech operatorów. Do dyspozycji będą mieć 33 kamery, z których tworzona będzie transmisja oraz dwie dodatkowe, dostępne jedynie dla zespołu VAR. Główny arbiter będzie mieć stały kontakt z asystentami wideo za pośrednictwem zestawu słuchawkowego. W momencie wystąpienia niejednoznacznej sytuacji, sędziowie VAR sprawdzają ją, a następnie przekazują sędziemu informacje. Ostateczny wyrok należy jednak zawsze do arbitra, który może, ale nie musi sugerować się zdaniem asystentów.

Przypominamy, że sędzia będzie mógł korzystać z pomocy wideoweryfikacji jedynie w czterech przypadkach. Są to następujące sytuacje:

• kiedy pojawiają się wątpliwości, czy bramka została zdobyta prawidłowo,

• przy bezpośrednich czerwonych kartkach,

• w sytuacjach, które mogą zakończyć się rzutem karnym,

• w przypadkach nieprawidłowej identyfikacji zawodnika.

To również może cię zainteresować:

» Mundial 2018: grupy «

» Mundial 2018: terminarz «

RadioZET.pl/JW