Zamknij

W Aleksandrii odkryto starożytny sarkofag. W środku znaleziono trzy szkielety

Redakcja
23.07.2018 19:56
W Aleksandrii odkryto starożytny sarkofag. W środku znaleziono trzy szkielety
fot. YouTube

Tajemniczy sarkofag leżał nietknięty w dzielnicy Sidi Gaber w Aleksandrii. Waży aż 27 ton - to największy, jaki znaleziono!

Odkryto największy starożytny sarkofag w Aleksandrii

Był ukryty na 5 metrów głębokości w dzielnicy Sidi Gaber w Aleksandrii. To największy starożytny sarkofag, jaki udało się odnaleźć. Waży aż 27 ton! Choć w środku spodziewano się bardziej kosztowności, badacze znaleźli tam trzy ludzkie szkielety. Na tej podstawie wysnuto teorię o miejscu rodzinnego pochówku. Sarkofagu nie podpisano, znaleziono przy nim jedynie alabastrowe popiersie, przedstawiające prawdopodobnie wizerunek jednej z pogrzebanych osób.

Zobacz także

sarkofagaleksandriaglowa
fot.

Zobacz także

Zobacz także

Istnieje też inna hipoteza - naukowcy przyznają, że widniejące na czaszce jednego ze szkieletów ślady po strzale mogą wskazywać na to, że znalezione zwłoki to ciała pochowanych żołnierzy.

Zobacz także

Zobacz także

Zwłoki są w fatalnym stanie

Egipski rząd wydał zgodę na otwarcie sarkofagu. Ma ponad 2 tysiące lat - według szacunków badaczy pochodzi z okresu dynastii Ptolemeuszów, którzy rządzili Egiptem od 305 do 30 roku przed Chrystusem. Jak stwierdzono, nie został otwarty ani razu od czasu, w którym złożono go w ziemi. Archeologów przy pracy musiało wesprzeć wojsko. Już po lekkim uchyleniu wieka sarkofagu zaczął wydobywać się z niego ohydny zapach rozkładających się zwłok. Są w fatalnym stanie, bo do wnętrza ogromnej, grafitowej skrzyni przedostała się woda z okolicznych ścieków. Teraz badacze zamierzają dokładnie przestudiować sarkofag oraz jego zawartość.

Zobacz także

sarkofagaleksandria1
fot.

RadioZET.pl/źródło:DziennikNaukowy;KopalniaWiedzy/AG

Zobacz także