Zamknij

W silniku spalinowym czterosuwowym wałek rozrządu obraca się... - Milionerzy

Jolanta Waligóra
26.08.2019 12:00
W silniku spalinowym czterosuwowym wałek rozrządu obraca się... - Milionerzy
fot. Player.pl

W silniku spalinowym czterosuwowym wałek rozrządu obraca się względem wału korbowego silnika - takie pytanie za 125 000 zł usłyszał jeden z uczestników programu "Milionerzy". Odcinek z jego udziałem wyemitowany zostanie w poniedziałek, 26 sierpnia. Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy prawidłową odpowiedź na pytanie, w silniku spalinowym czterosuwowym...

W silniku spalinowym czterosuwowym wałek rozrządu obraca się względem wału korbowego silnika - "Milionerzy". Odpowiedź na pytanie, jej wyjaśnienie i informacje dotyczące tego, jak z pytaniem poradził sobie gracz, można znaleźć w tym artykule.

Waldemar Andzel - z jakiej partii jest polityk? Pytanie za 40 000 zł [MILIONERZY]

W silniku spalinowym czterosuwowym wałek rozrządu obraca się - Milionerzy

Pytanie za 125 000 zł z programu "Milionerzy" brzmiało następująco: w silniku spalinowym czterosuwowym wałek rozrządu obraca się względem wału korbowego silnika. Odpowiedź jednak dla uczestnika teleturnieju nie była oczywista. Gracz do wyboru miał cztery warianty, które przedstawiają się następująco:

A - dwa razy wolniej

B - dwa razy szybciej

C - cztery razy szybciej

D - z tą samą prędkością

Uczestnik teleturnieju "Milionerzy" od razu przyznał, że z motoryzacją jest na bakier i nawet nie ma prawa jazdy. Gracz nie wiedział, która odpowiedź jest prawidłowa, dlatego zdecydował się na skorzystanie z ostatniego już koła ratunkowego - telefon do przyjaciela. Zadzwonił do taty, który jest tramwajarzem, a z wykształcenia mechanikiem okręgowym. Tata uczestnika "Milionerów" powiedział, że prawidłową odpowiedzią na pytanie, według niego, jest D, czyli z tą samą prędkością. Gracz, po chwili namysłu, zdecydował się posłuchać taty i zaznaczył odpowiedź D.

Milionerzy - w silniku spalinowym czterosuwowym wałek rozrządu obraca się

Prawidłową odpowiedzią na pytanie, w silniku spalinowym czterosuwowym wałek rozrządu obraca się względem wału korbowego silnika, jest odpowiedź A, czyli dwa razy wolniej. Gracz zaznaczył zatem błędny wariant i odpadł z dalszej gry o milion, wygrywając gwarantowane 40 000 zł.

Przełożenie wałka rozrządu do wału korbowego silnika to 1:2 - dwa obroty wała korbowego odpowiadają jednemu obrotowi wałka rozrządu - dodał słowa wyjaśnienia prowadzący program, Hubert Urbański.

RadioZET.pl/JW