Zamknij

Wyrok za plastik?! Tak się uczy ekologii w tym mieście

Redakcja
04.07.2018 13:15
Wyrok za plastik?! Tak się uczy ekologii w tym mieście
fot. Brett Cole Photography

Nie wszyscy chcą dbać o środowisko z własnej woli. Dlatego władze tego miasta postanowiły sięgnąć po drastyczne środki.

W Bombaju wprowadzono zakaz korzystania z plastikowych toreb

Jeśli myśleliście, że płatne foliowe jednorazówki to już przesada, co mają powiedzieć mieszkańcy Bombaju? Jedno z największych miast w Indiach zakaz korzystania z plastikowych toreb, sztućców i naczyń egzekwuje w dużo surowszy sposób. Nakrytych na nieprzestrzeganiu prawa można tam... aresztować na 3 miesiące.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Za korzystanie z plastikowych torebek grozi kara więzienia

Żadna plastikowa, nielegalna butelka nie umknie uwadze policji. Tym, którzy zakaz łamią po raz pierwszy, najpierw wystawia się mandat w wysokości średnio 5 tys. rupii, czyli około 73 dolarów. Recydywiści również zostaną ukarani grzywną, która może już wtedy sięgać takich kwot, jak 25 tys. rupii, czyli niewiele mniej niż 400 dolarów. Dla większości mieszkańców Indii takie kary finansowe są niezwykle dotkliwe. 

Zobacz także

Zobacz także

Grzywny za plastikowe butelki. Tak władze Bombaju egzekwują nowe prawo

Ci, którzy nie są w stanie zapłacić mandatu lub notorycznie łamią nowe przepisy, będą musieli mieć się na baczności. Maksymalną przewidywaną karą za brak rezygnacji z plastikowych jednorazówek jest w tym wypadku pozbawienie wolności do 3 miesięcy. Wszystko w dobrej sprawie – Indie to jeden z największych winowajców na świecie, jeśli chodzi o produkcję plastikowych odpadów. Metody ich recyklingu dopiero teraz stają się ważnym tematem w tamtym regionie. Tymczasem nieprzetwarzane, zalegające śmieci negatywnie wpływają na lokalny ekosytem, powodując ogromne szkody. Według szacunków aż 8 milionów ton plastikowych śmieci trafia rocznie do wód mórz i oceanów. 

RadioZET.pl/źródło:WorldEconomicForum/AG

Zobacz także