Zamknij

Walentynki 2021 - kiedy obchodzimy święto zakochanych? [DATA, HISTORIA]

07.01.2021 15:17
Walentynki 2021 - kiedy obchodzimy święto zakochanych? [DATA, HISTORIA]
fot. SHUTTERSTOCK

Kiedy są walentynki w 2021? Data święta zakochanych jest stała, a jednak co roku pojawiają się podobne pytania. Sprawdzamy, kiedy dokładnie obchodzimy walentynki w Polsce i jaka jest geneza tego święta.

Kiedy są walentynki 2021? Data, obchody i historia święta zakochanych. Odpowiadamy na pojawiającej się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy wszystko o walentynkach w 2021 roku.

Walentynki 2021 - kiedy obchodzimy święto zakochanych? [DATA]

Informacje na temat tego, kiedy walentynki w 2021 roku, szczególnie interesują wiele osób. Data święta zakochanych jest stała i zawsze wypada w tym samym terminie. Mimo to rokrocznie na przełomie stycznia i lutego wiele osób szuka w sieci szczegółów dotyczących tego, kiedy walentynki. W 2021 roku święto to tradycyjnie przypadnie 14 lutego. Tym razem będzie to niedziela. 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że nazwa "walentynki" pochodzi od świętego Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest właśnie tego dnia. 

Święty Walenty - kim był i dlaczego jest patronem zakochanych? [CIEKAWOSTKI]

Walentynki - historia i obchody święta w Polsce

Walentynki w Polsce zdobywały popularność w latach 90. XX wieku. Obchody walentynkowe trafiły do naszego kraju wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Jednym ze zwyczajów walentynkowych jest wysyłanie listów i kartek, w których zakochani wyznają sobie miłość, często w formie wierszy. Ponadto jest to także doskonała okazja do obdarowania swojego ukochanego/ukochanej podarunkiem. Data walentynek w Polsce jest taka sama jak w innych krajach, w których obchodzone jest to święto.

Ciekawostką jest fakt, że w Polsce organizowane są obchody dnia zakochanych, znane jako "Walentynki Chełmińskie". Za sprawą przechowywanej w chełmińskim kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP relikwii św. Walentego połączono tu lokalny kult św. Walentego z tradycją anglosaską.

RadioZET.pl