Zamknij

Walentynki - ciekawostki: co warto wiedzieć o święcie zakochanych 14.02?

07.01.2021 15:31
Walentynki - ciekawostki: co warto wiedzieć o święcie zakochanych 14.02.2020
fot. Shutterstock

Walentynki, czyli święto zakochanych, należy do najpopularniejszych wydarzeń w roku obchodzonych niemalże na całym świecie. Poniżej dowiesz się, jakie są najdziwniejsze ciekawostki o Walentynkach oraz jaka jest historia święta zakochanych.

Walentynki - CIEKAWOSTKI: co warto wiedzieć na temat święta zakochanych? Poniżej zebraliśmy najciekawsze informacje na temat historii i zwyczajów walentynkowych na całym świecie.

Walentynki: WIERSZYKI - śmieszne i ładne życzenia dla przyjaciółki, przyjaciela

Walentynki - CIEKAWOSTKI i historie o święcie zakochanych

Walentynki w Polsce zdobywały popularność w latach 90. XX wieku. Obchody walentynkowe trafiły do naszego kraju wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Jednym ze zwyczajów walentynkowych jest wysyłanie listów i kartek, w których zakochani wyznają sobie miłość, często w formie wierszy. Jakie są inne ciekawostki związane z Walentynkami? Poniżej zebraliśmy listę wybranych, najciekawszych informacji o święcie zakochanych.

Święty Walenty - kim był i dlaczego został patronem zakochanych? [ŻYCIORYS] 

1. Brytyjczycy uważają Walentynki za własne święto z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott (1771-1832). W związku z tym uważa się, że to właśnie Brytyjczycy rozpowszechnili obchodzenie święta zakochanych na cały świat.

2. Kilka miast w Polsce przyznaje się do posiadania relikwii św. Walentego, w tym Lublin, Kraków i Chełmno. W każdym z nich 14 lutego organizowane są obchody ku czci patrona zakochanych.

3. Ciekawostką jest również fakt, że w Polsce organizowane są obchody Dnia Zakochanych, znane jako "Walentynki Chełmińskie". Za sprawą przechowywanej w chełmińskim kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP relikwii św. Walentego połączono tu lokalny kult św. Walentego z tradycją anglosaską. 

4. Pierwszą informację, uważaną przez niektórych za wzmiankę o Walentynkach, odnajdujemy w poemacie z 1382 roku - "Sejm Ptasi" (ang: The Parliament of Fowles) Geoffrey Chaucera (najbardziej znane dzieło tego angielskiego poety i filozofa, to "Opowieści Kanterberyjskie").

For this was on seynt Volantynys day
Whan euery bryd comyth there to chese his make.
Niektórzy badacze literatury uważają, że może być to pierwsza wzmianka na temat święta 14 lutego. Jednak jak twierdzą krytycy, luty nie jest w Anglii okresem ptasich godów a Henry Ansgar Kelly zauważa, że poemat "Sejm Ptasi" napisany został z okazji zaręczyn króla Anglii Ryszarda II i Anny Czaskiej (Anne of Bohemia), które odbyły się 2 maja 1381 roku a więc w dniu, który w kalendarzu liturgicznym poświęcony jest Świętemu Walentemu biskupowi Genui.

Walentynki - MEMY i śmieszne obrazki na święto zakochanych 14.02 [GALERIA]

Walentynki 2021 - WIERSZYKI miłosne dla ukochanego i śmieszne, rymowane życzenia

5. William Szekspir wspomniał o święcie zakochanych w "Hamlecie":

Ofelia:
Nie mówmy już o tym, 
ale jak się was pytać będą,
co to znaczy, to powiedzcie:
Dzień dobry, dziś święty Walenty.
Dopiero co świtać poczyna;
Młodzieniec snem leży ujęty,
A hoża doń puka dziewczyna. 
Poskoczył kochanek, wdział szaty,
Drzwi rozwarł przed swoją jedyną
I weszła dziewczyna do chaty,
Lecz z chaty nie wyszła dziewczyną.
(Hamlet, Akt IV Scena 5; tłumaczenie Józef Paszkowski)

6. Najważniejszym miejscem kultu św. Walentego jest bazylika jego imienia w Terni, na srebrnym relikwiarzu ze szczątkami patrona umieszczono inskrypcję "Święty Walenty patron miłości". Co roku w niedzielę poprzedzającą dzień 14 lutego przybywają do bazyliki pary narzeczonych z całych Włoch i świata, w celu złożenia przyrzeczenia miłości. Gromadzą się tu również małżonkowie świętujący 25 lub 50 rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa.

7. Amerykański Greeting Card Association szacuje, że z okazji Walentynek wysyłanych jest na całym świecie około miliarda świątecznych kartek. Daje to Walentynkom drugie miejsce (za Świętami Bożego Narodzenia) w rankingu świąt, podczas których wysyła się najwięcej życzeń. Około 85% z tych życzeń wysyłają kobiety.

8. Każdego roku słynna Julia z dramatu Shakespeare'a "Romeo i Julia" dostaje ponad 1 tysiąc walentynek. Kartki i listy wysyłane są do Werony, gdzie znajduje się dom i balkon Julii.

Walentynki - ŻYCZENIA SMS, ładne wierszyki, kartki do wydrukowania

Historia i ciekawostki o Walentynkach - co warto wiedzieć?

Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. W Europie północnej i wschodniej Walentynki zaczęto obchodzić znacznie później.

Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata.

Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14-15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody.

Życzenia walentynkowe - dla chłopaka, dla dziewczyny: śmieszne wierszyki na Walentynki

Walentynki na całym świecie co roku przypadają na 14 lutego, a w 2021 roku będzie to niedziela. Warto także wiedzieć, że nazwa dnia zakochanych pochodzi od świętego Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. 

RadioZET.pl/polwysep.pl