Zamknij

Wanda Rutkiewicz - kim była himalaistka, która 41 lat temu zdobyła Mount Everest? [GOOGLE DOODLE]

Jolanta Waligóra
16.10.2019 09:55
Wanda Rutkiewicz - kim była himalaistka, która 41 lat temu zdobyła Mount Everest? [GOOGLE DOODLE]
fot. Google Doodle

Wanda Rutkiewicz 16 października 2019 została bohaterką Google Doodle. Polska alpinistka i himalaistka dokładnie 41 lat temu zdobyła wierzchołek najwyższej góry na Ziemi, Mount Everest. Dokonała tego jako trzecia kobieta na świecie, pierwsza w Europie oraz pierwsza osoba z Polski. Sprawdzamy, kim była Wanda Rutkiewicz, jej osiągnięcia i życie prywatne.

Kim była Wanda Rutkiewicz? Everest, dzieci, mąż, cytaty, książka, życie prywatne, kariera, osiągnięcia oraz inne szczegółowe informacje na temat bohaterki Google Doodle 16 października 2019 roku, można znaleźć w tym artykule.

Wanda Rutkiewicz zdobyła Mount Everest 41 lat temu 

Google Doodle 16 października 2019 roku wspomina jedną z najlepszych alpinistek i himalaistek na świecie, Wandę Rutkiewicz. Dokładnie 41 lat temu, czyli 16 października 1978 roku Polka stanęła na wierzchołku najwyższej góry na Ziemi Mount Everest. Wanda Rutkiewicz dokonała tego jako trzecia kobieta na świecie, pierwsza w Europie oraz pierwsza osoba z Polski (8 848 m).

Wanda Rutkiewicz - kim była himalaistka i bohaterka Google Doodle 16.10?

Wanda Rutkiewicz urodziła się 4 lutego 1953 roku w Płungianach. Przyszła na świat jako córka inżyniera Zbigniewa Błaszkiewicza oraz Marii z Pietkunów. Miała troje rodzeństwa. Wanda Rutkiewicz studiowała na Politechnice Wrocławskiej, z dyplomem inżyniera-elektronika pracowała w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych. Następnie przeniosła się do Warszawy, gdzie podjęła pracę w Instytucie Maszyn Matematycznych.

W młodości Wanda Rutkiewicz była znakomitą siatkarką. Odnosiła liczne sukcesy w tej dziedzinie sportu i kandydowała nawet do gry w reprezentacji Polski. Drugą jej pasją były góry. Początkowo wspinała się m.in. w Tatrach, gdzie poprowadziła także kilka nowych dróg. Później zaczęła wspinać się w Alpach, Pamirze, Hindukuszu oraz Himalajach. Wśród licznych osiągnięć Wandy Rutkiewicz, które stawiają ją w gronie najlepszych himalaistek w historii, można wymienić m.in.:

  • 11 sierpnia – Gaszerbrum III (7 952 m)
  • 23 czerwca 1986 – K2 (8 611 m)
  • 22 października 1991 – Annapurna południową ścianą (8 091 m)

Wanda Rutkiewicz zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników: Mount Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. Polska himalaistka była zdeterminowaną realizatorką wspinaczkowej samodzielności kobiet.

Polka była także autorką licznych książek. Wanda Rutkiewicz napisała m.in. "Na jednej linie" czy "Karawana do marzeń". Z kolei wśród książek, które poświęcone zostały życiu himalaistki, wymienić można m.in. "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci".

Wanda Rutkiewicz - mąż, dzieci, śmierć, życie prywatne

Wanda Rutkiewicz była dwukrotnie zamężna - z Wojciechem Rutkiewicz (od 1970 do 1973 roku), a następnie z Helmutem Scharfetterem (od 1982 do 1984). Himalaistka nie miała dzieci.

Wanda Rutkiewicz zmarła w maju w 1992 roku podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę (8 586 m). Razem ze swoim partnerem wspinaczkowym, meksykańskim himalaistką Carlosem Carsolio, 12 maja o godzinie 03:30 wyruszyli w górę z obozu IV, który założyli na wysokości 7950 m. Po kilkunastogodzinnej wspinaczce Carsolio stanął na wierzchołku. Schodząc ze szczytu, napotkał Wandę na wysokości ponad 8200 metrów. Polka nie miała niezbędnego sprzętu biwakowego, a mimo wszystko zdecydowała się przeczekać noc i kontynuować wejście na szczyt następnego dnia. Ministerstwo Turystyki Nepalu uznało, że przeprowadzenie akcji ratunkowej jest praktycznie niemożliwe. Ciała Wandy Rutkiewicz nigdy nie odnaleziono.

RadioZET.pl/JW