Zamknij

Odwołanie wesela i ślubu - czy trzeba odwołać uroczystość z powodu koronawirusa?

Karolina Piotrowska
27.05.2020 12:30
Odwołanie wesela i ślubu - czy trzeba odwołać uroczystość z powodu koronawirusa?
fot. Shutterstock

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i zagrożeniem epidemiologicznym do tej pory obowiązywał zakaz zgromadzeń. Wiele par, które planowało w najbliższych tygodniach ślub i wesele, zastanawia się, czy trzeba będzie odwołać uroczystość. Sprawdzamy aktualne informacje na ten temat.

Wesele i ślub - czy trzeba odwołać uroczystość z powodu koronawirusa? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje dla par, które w maju, czerwcu lub kolejnych miesiącach zaplanowali uroczystość i mają wątpliwości, czy ślub i wesele mogą się odbyć w terminie.

Kwarantanna w Polsce: zaostrzenie. Co oznacza, na czym polega i co będzie zamknięte? [LISTA MIEJSC]

Ślub - czy trzeba odwołać uroczystość z powodu koronawirusa?

Informacje na temat tego, czy trzeba odwołać ślub i wesele z powodu koronawirusa, interesują przede wszystkim pary, które zaplanowały uroczystość w najbliższych tygodniach, czyli m.in. w maju, czerwcu lub w kolejnych miesiącach. Wątpliwości pojawiały się przede wszystkim dlatego, że m.in. w kościołach większość mszy, nabożeństw i uroczystości do tej pory zostało odwołanych. Zakazane były także zgromadzenia, a w obrzędach liturgicznych mogła brać udział tylko ograniczona liczba osób.

Od kiedy będzie można robić wesela? Czy jest już znana data? [ETAP 4 ODMRAŻANIA GOSPODARKI]

Jeśli chodzi o ślub kościelny i to, czy trzeba odwołać uroczystość z powodu koronawirusa, większość par młodych ze względu na bezpieczeństwo decydowała się jednak odwołać uroczystość i przełożyć ją na inny termin. Zdarzało się jednak tak, że para decydowała się na ślub w obecności tylko najbliższych dla nich osób. Do tej pory było to rozwiązanie zalecane przez wielu księży, którzy najczęściej zachęcali parafian do takich kroków, m.in. zmiany terminu ślubu na późniejsze miesiące.

W środę, 27 maja premier Mateusz Morawiecki na specjalnej konferencji ogłosił kolejne etapy znoszenia obostrzeń. Wśród wymienionych znalazł się również udział w nabożeństwach kościelnych. Od 31 maja zostaje zniesiony limit osób, które mogą przebywać w świątyni, jednak nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Zanim wejdziemy do kościoła, należy również zdezynfekować ręce.

Rząd znosi limit osób w kościołach. Maseczki nadal zostają

Jeśli chodzi o to, czy trzeba odwołać ślub cywilny, sytuacja nie jest do końca oczywista. Niektóre siedziby Urzędu Stanu Cywilnego zostały całkowicie zamknięte do odwołania. W większości urzędów jeśli ślub może się odbyć, obowiązują bardzo restrykcyjne zasady. W sali w trakcie zaślubin może przebywać zaledwie 8 osób: państwo młodzi, ich rodzice oraz świadkowie, a w niektórych miejscach liczbę osób ogranicza się nawet tylko do przyszłych małżonków i ich świadków. Wiele par jednak odwołuje swój ślub cywilny lub przenosi go na inny termin.

W niektórych urzędach śluby cywilne są udzielane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. kiedy jeden z małżonków jest chory. W innych sytuacjach decyzję w tej sprawie podejmuje ostatecznie kierownik danego Urzędu Stanu Cywilnego.

Szczegółowych informacji należy szukać na stronach internetowych Urzędów Stanu Cywilnego.

Czy Komunie 2020 się odbędą, czy zostaną odwołane przez koronawirusa?

Czy trzeba odwołać wesele z powodu koronawirusa i kwarantanny?

Również kwestia zorganizowania wesela i to, czy trzeba je odwołać do tej pory sprawiała dużo zmartwień przyszłym małżonkom. Problemem było przede wszystkim zamknięcie restauracji i lokali gastronomicznych, poza tymi, które oferują możliwość skorzystania z usługi "na wynos", a także wprowadzony od 25 marca zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób. W związku z tym nie było możliwości zorganizowania tradycyjnego wesela.

Podczas środowej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i wicepremiera Piotra Glińskiego dotyczącej czwartego etapu znoszenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, zostały również podane szczegółowe informacje dotyczące organizacji wesel. Od 6 czerwca uroczystości i wydarzenia rodzinne mogą odbywać się, jednak z ograniczeniem do maksymalnie 150 osób.

Wielu wedding plannerów nadal sugeruje jednak, aby próbować przełożyć datę uroczystości na inny miesiąc, na przykład pod koniec 2020 roku. W tej wyjątkowej sytuacji najlepiej skontaktować się bezpośrednio z właścicielem sali i wspólnie ustalić rozwiązanie lub zmianę terminu wesela. W większość miejsc zgadzają się na takie rozwiązanie, a przyszła para młoda najczęściej nie musi ponosić w związku z tym dodatkowych kosztów.

Chrzest Święty - czy może się odbyć, czy trzeba odwołać chrzciny z powodu koronawirusa?

RadioZET.pl/KP