Wielka Sobota 2019 - kiedy wypada i czy jest wolne od pracy? [DATA]

19.04.2019 12:23

Czy jest wolne w Wielką Sobotę 2019 i kiedy wypada to święto? Wielka Sobota to przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia. Zwyczajem w sobotę jest chodzenie z koszyczkiem do kościoła, by ksiądz poświęcił pokarmy, które zjemy w poranek wielkanocny. Dokładną datę tego święta i informacje na temat tego, czy w Wielką Sobotę 2019 jest wolne, zamieszczamy poniżej.

Wielka Sobota 2019 - kiedy wypada i czy jest wolne od pracy? [DATA] fot. PIXABAY

Wielka Sobota 2019 - kiedy wypada przedostatni dzień Triduum Paschalnego? Czy jest to dzień ustawowo wolny od pracy? Co warto wiedzieć o tym święcie? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy dokładną datę Wielkiej Soboty 2019 i sprawdzamy, czy jest to dzień wolny.

Wielka Sobota 2019 - SKLEPY: godziny otwarcia sklepów 20.04 [BIEDRONKA, TESCO, LIDL]

Kiedy jest Wielka Sobota 2019? [DATA]

Rokrocznie na przełomie marca i kwietnia wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy wypada Wielka Sobota 2019. Data tego święta jest ruchoma, co oznacza, że może przypadać w różnych terminach - zawsze jednak na jeden dzień przed Wielkanocą. Wielka Sobota w 2019 roku przypada stosunkowo późno, bo 20 kwietnia. 

Msza w Wielką Sobotę - czy jest obowiązkowa, ile trwa i czy zastępuje niedzielną? 

Wielka Sobota to przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia. Święto to poprzedza Wielki Czwartek oraz Wielki Piątek. W sobotę, podobnie jak dzień wcześniej, nie jest odprawiana msza święta. To dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Od wczesnych godzin porannych wierni adorują Najświętszy Sakrament. Tradycją w Wielką Sobotę jest także chodzenie z koszyczkiem do kościoła, by ksiądz poświęcił pokarmy, które zjemy w poranek wielkanocny.

Wielkanoc 2019 - kiedy wypadają święta wielkanocne i kiedy jest wolne?

Wielka Sobota 2019 - wolne czy jednak nie? [CZAS PRACY]

Wiele osób zastanawia się także, czy jest wolne w Wielką Sobotę 2019 od pracy. Święto to nie jest dniem ustawowo wolnym. Jeśli zatem tego dnia wolimy odpocząć w domu lub zająć się przygotowaniami wielkanocnymi, musimy wziąć urlop. 

Wielkanoc 2019: WOLNE od szkoły - kiedy wielkanocna przerwa świąteczna?

Warto jednak wspomnieć, że czas pracy w Wielką Sobotę 2019 osób, które pracują m.in. jako sprzedawcy w sklepach, ulegnie zmianie. Ustawa o zakazie handlu w niedziele, która weszła w życie w marcu ubiegłego roku, zakazuje pracownikom wykonywania czynności "bezpośrednio związanych z handlem" po godzinie 14:00 w Wielką Sobotę. Dlatego większość dużych sieci handlowych przestanie obsługiwać klientów o godzinie 13.00. 

Święconka - co włożyć do koszyczka wielkanocnego i co symbolizuje święconka?

RadioZET.pl/JW

Oceń