Zamknij

Wielka Sobota 2021 - dzień wolny od pracy i kiedy wypada? [DATA]

02.04.2021 11:42
Wielka Sobota 2021 - kiedy wypada i czy jest to dzień wolny od pracy? [DATA]
fot. SHUTTERSTOCK

Czy jest wolne w Wielką Sobotę 2021 i kiedy wypada to święto? Wielka Sobota to przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia. Zwyczajem w sobotę jest chodzenie z koszyczkiem do kościoła, by ksiądz poświęcił pokarmy, które zjemy w poranek wielkanocny. Dokładną datę tego święta i informacje na temat tego, czy w Wielką Sobotę 2021 jest wolne, zamieszczamy poniżej.

Wielka Sobota 2021 - DATA, TERMIN: kiedy wypada przedostatni dzień Triduum Paschalnego? Czy jest to dzień ustawowo wolny od pracy? Co warto wiedzieć o tym święcie? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy dokładną datę tego święta i sprawdzamy, czy jest wolne w Wielką Sobotę od pracy i szkoły.

Kiedy jest Wielka Sobota 2021? [DATA]

Rokrocznie na przełomie marca i kwietnia wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy jest Wielka Sobota 2021. Data tego święta jest ruchoma, co oznacza, że może przypadać w różnych terminach - zawsze jednak na jeden dzień przed Wielkanocą. Wielka Sobota w 2021 roku przypada stosunkowo późno, bo 3 kwietnia. 

Wielka Sobota to przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia. Święto to poprzedza Wielki Czwartek oraz Wielki Piątek. W sobotę, podobnie jak dzień wcześniej, nie jest odprawiana msza święta. To dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Od wczesnych godzin porannych wierni adorują Najświętszy Sakrament. Tradycją w Wielką Sobotę jest także chodzenie z koszyczkiem do kościoła, by ksiądz poświęcił pokarmy, które zjemy w poranek wielkanocny.

Wielka Sobota 2021 - wolne od pracy czy jednak nie? [CZAS PRACY]

Wiele osób zastanawia się także, czy jest wolne w Wielką Sobotę 2021. Święto to nie jest dniem ustawowo wolnym. Jeśli zatem tego dnia wolimy odpocząć w domu lub zająć się przygotowaniami wielkanocnymi, musimy wziąć urlop. 

Wielkanoc 2021: DATA, TERMIN. Kiedy będą święta wielkanocne i Wielki Post?

Warto jednak wspomnieć, że czas pracy w Wielką Sobotę 2021 osób, które pracują m.in. jako sprzedawcy w sklepach, ulegnie zmianie. Ustawa o zakazie handlu w niedziele, która weszła w życie w marcu 2018 roku, zakazuje pracownikom wykonywania czynności "bezpośrednio związanych z handlem" po godzinie 14:00 w Wielką Sobotę. Dlatego większość dużych sieci handlowych przestanie obsługiwać klientów o godzinie 13.00. 

RadioZET.pl