Zamknij

Msza w Wielką Sobotę - czy jest obowiązkowa, ile trwa i czy zastępuje niedzielną?

02.04.2021 11:45
Msza w Wielką Sobotę - czy jest obowiązkowa, ile trwa i czy zastępuje niedzielną?
fot. JAKUB WOSIK/REPORTER/EASTNEWS

Msza w Wielką Sobotę, czyli Wigilia Paschalna, stanowi najważniejszą część Triduum Paschalnego i jest jednym z najważniejszych wydarzeń w całym roku liturgicznym. Msza ta odprawiana jest wieczorem, zaś rano odbywa się święcenie pokarmów w wielkanocnym koszyczku. Ile trwa msza w Wielką Sobotę, czy jest obowiązkowa i czy zastępuje niedzielną? Szczegółowe informacje o Wigilii Paschalnej zamieszczamy poniżej.

Msza w Wielką Sobotę - Wigilia Paschalna: czy jest obowiązkowa? Ile trwa? Czy sobotnia msza święta zastępuje niedzielną? O której godzinie się rozpoczyna? Jak wygląda? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje o mszy wieczornej w Wielką Sobotę i sprawdzamy przebieg Wigilii Paschalnej.

Wielka Sobota - MSZA: czy jest obowiązkowa i czy zastępuje niedzielną?

Informacji na temat tego, czy msza w Wielką Sobotę jest obowiązkowa, rokrocznie na przełomie marca i kwietnia szuka wielu wiernych. Choć eucharystia, która odbywa się w Wielką Sobotę, czyli na dzień przed Wigilią, ma charakter wyjątkowy, to nie należy do świąt nakazanych. Oznacza to, że w ten dzień nie ma obowiązku uczestniczenia we mszy świętej, jednak jest to zalecane. W końcu Wigilia Paschalna stanowi najważniejszą część Triduum Paschalnego i jest jednym z najważniejszych wydarzeń w całym roku liturgicznym.

Wielkanoc 2021: DATA, TERMIN. Kiedy będą święta wielkanocne i Wielki Post?

Wiele osób zastanawia się także, czy msza w Wielką Sobotę zastępuje mszę niedzielną. Jak czytamy na portalu rozmawiamy.jezuici.pl, Wigilia Paschalna rozpoczyna Niedzielę Zmartwychwstania i należy do Niedzieli Zmartwychwstania. Oznacza to, że każdy, kto uczestniczył w Wigilii Paschalnej, nie ma obowiązku iść na msze w niedzielę. Warto także dodać, że Wielka Niedziela jest świętem nakazanym. Osoby, które zatem nie uczestniczyły we mszy w Wielką Sobotę, mają obowiązek uczestniczyć we mszy niedzielnej.

Msza w Wielką Sobotę - ile trwa i jak przebiega Wigilia Paschalna? 

Msza w Wielką Sobotę, czyli Wigilia Paschalna ma charakter wyjątkowy. Nabożeństwo rozpoczyna się Liturgią Światła. Przed kościołem rozpala się ognisko, ponieważ Paschał, czyli woskowa świeca symbolizująca Jezusa zmartwychwstałego, ma być rozpalony od żywego ognia. Następnie Paschał, jako jedyne źródło światła, wnosi się do ciemnego kościoła. Tradycyjnie wszyscy wierni także przynoszą swoje świece i odpalają je ogniem z Paschału.

Rezurekcja - co to, kiedy się odbywa i ile trwa msza w Wielkanoc? [PRZEBIEG]

Kolejną częścią mszy w Wielką Sobotę jest Liturgia Słowa. Później odbywa się Liturgia Chrzcielna, podczas której następuje pobłogosławienie wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przez wiernych. Na zakończenie Wigilii Paschalnej, wierni przyjmują Eucharystię (Liturgia Eucharystyczna).

Wiele osób szuka także informacji na temat tego, ile trwa msza w Wielką Sobotę. Czas jej trwania uzależniony jest od danej parafii, jednak zazwyczaj wynosi około 2 godzin.

Przypominamy, że rano w Wielką Sobotę w kościołach odbywa się święcenie pokarmów z koszyczków wielkanocnych, czyli tzw. święconek. Post ścisły w Wielką Sobotę nie obowiązuje.

RadioZET.pl