Wielka Sobota: msza wieczorna - ile trwa i jak przebiega?

30.03.2018 10:38

Wielka Sobota 2018 to trzeci dzień Triduum Paschalnego. W Kościele Rzymskokatolickim jest to dzień wyciszenia i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jak wygląda msza w Wielką Sobotę, ile trwa i jak przebiega? Przedstawiamy najistotniejsze informacje.

Wielka Sobota: msza wieczorna - ile trwa i jak przebiega? fot. PIXABAY

Wielka Sobota 2018 jest trzecim dniem Triduum Paschalnego i tym samym przedostatnim dniem Wielkiego Tygodnia. Jak wygląda wieczorna msza w Wielką Sobotę? Sprawdź najważniejsze informacje.

» Wielki Piątek: msza - ile trwa i jak wygląda liturgia 30.03.? «

Wielka Sobota: msza wieczorna - ile trwa i jak przebiega?

Wielka Sobota 2018 w Kościele Rzymskokatolickim jest dniem wyciszenia oraz oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Wieczorna msza w Wielką Sobotę rozpoczyna Wigilię Paschalną, czyli najważniejszą uroczystość w katolickim kalendarzu liturgicznym. Składa się z czterech części i zazwyczaj zakończona jest procesją rezurekcyjną.

Jak wygląda msza wieczorna w Wielką Sobotę? Nabożeństwo rozpoczyna się Liturgią Światła. Przed kościołem rozpala się ognisko, ponieważ Paschał, czyli woskowa świeca symbolizująca Jezusa zmartwychwstałego, ma być rozpalony od żywego ognia. Następnie Paschał, jako jedyne źródło światła, wnosi się do ciemnego kościoła. Tradycyjnie wszyscy wierni także przynoszą swoje świece i odpalają je ogniem z Paschału. Kolejną częścią nabożeństwa jest Liturgia Słowa. Później odbywa się Liturgia Chrzcielna, podczas której następuje pobłogosławienie wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Na zakończenie mszy wieczornej, wierni przyjmują Eucharystię (Liturgia Eucharystyczna). Wiele osób zastanawia się także, ile trwa msza w Wielką Sobotę. Czas jej trwania uzależniony jest od danej parafii, jednak zazwyczaj wynosi ok. 2 godzin.

Przypominamy, że rano w Wielką Sobotę 2018 w kościołach odbywa się święcenie koszyczków wielkanocnych, czyli tzw. święconek.

» Co włożyć do koszyczka wielkanocnego i co symbolizują pokarmy? «

Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post ścisły?

Dawniej, przepisy prawa kanonicznego nakazywały pościć do Wielkiej Soboty. Z kolei niektórzy zachowywali ścisły post nawet do niedzielnej rezurekcji. Obecnie jednak nie ma przepisów, które nakazywałyby ścisły post w Wielką Sobotę. Post w ten dzień, z uwagi na tradycję, jest jednak zalecany. 

» Ścisły post 2018: kiedy, kogo dotyczy, od ilu lat powinno się pościć? «

» Życzenia Wielkanocne 2018: oficjalne, religijne, śmieszne wierszyki SMS «

>> Życzenia wielkanocne 2018: śmieszne, SMS i poważne życzenia na Wielkanoc

Oceń