Zamknij

Wielka Sobota - post czy nie? Co można jeść w Wielką Sobotę i do kiedy jest post?

Karolina Piotrowska
10.04.2020 11:48
Wielka Sobota - post czy nie? Co można jeść w Wielką Sobotę i do kiedy jest post?
fot. LUKASZ SOLSKI/East News

Do kiedy powinno się pościć w okresie Triduum Paschalnego? Na to pytanie, w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi 2020, szuka odpowiedzi coraz więcej osób. Kogo dotyczy post, od jakiego wieku i czy trwa też w Wielką Sobotę? Odpowiadamy na jedne z najczęściej pojawiających się pytań.

Wielka Sobota - post czy nie? Co można jeść w Wielką Sobotę i do kiedy jest post? Poniżej zebraliśmy odpowiedzi na jedne z najczęściej pojawiających się pytań dotyczących Triduum Paschalnego oraz postu, który obowiązuje w wybrane dni.

Wielki Piątek 2020 - POST ŚCISŁY: ile posiłków i co można jeść, a czego nie?

Wielka Sobota - post czy nie? Czy trzeba zachować post jakościowy?

Post ścisły polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa, pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków. W okresie trwania ścisłego postu powinno się zjeść tylko jeden posiłek do syta oraz dwa pokarmy niepełne. Od kiedy do kiedy obowiązuje ścisły post 2020? Kodeks prawa kanonicznego wskazuje na obowiązek zachowania postu w dwa dni w roku, a dokładniej w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek.

Wiele osób ma jednak wątpliwości co do tego, czy ścisły post obowiązuje też w Wielką Sobotę i w Wielkanoc. Dawne przepisy prawa kanonicznego nakazywały pościć do Wielkiej Soboty, do godziny 12.00, kiedy to wszyscy wracali ze święconką z kościoła. Z kolei niektórzy ścisły post zachowują nawet do niedzielnej rezurekcji.

Obecnie jednak nie ma przepisów, która nakazywałyby ścisły post w Wielką Sobotę i WielkanocPost w Wielką Sobotę, z uwagi na tradycję, jest jednak zalecany.

Wielki Czwartek - POST: czy trzeba pościć i co można jeść w Wielki Czwartek?

Co można jeść w Wielką Sobotę i do kiedy jest post?

Jeśli ktoś chce zachować post jakościowy w Wielką Sobotę, powinien powstrzymać się od spożywania mięsa oraz pokarmów mięsnych. Również rosół i zupy gotowane na mięsie są tego dnia zabronione. Wielu katolików rezygnuje także ze słodyczy i alkoholu. W czasie postu nie są natomiast zabronione ryby, jaja, nabiał. Można także jeść zboża, kasze, owoce i warzywa oraz używać przypraw.

Wielka Sobota 2020 - SKLEPY: do której czynne? [GODZINY OTWARCIA SKLEPÓW 11.04.2020]

Ścisły post obowiązuje wszystkich od 18. roku życia aż do ukończenia 60 lat (jeden posiłek do syta w ciągu dnia). Z kolei wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w Środę Popielcową i Wielki Piątek obowiązuje od 14. roku życia do końca życia. Co istotne, w tradycyjnym katolicyzmie (nurt, który charakteryzuje się zamiłowaniem do starych zwyczajów Kościoła), post ścisły obowiązuje w Popielec, piątki i soboty Wielkiego Postu, w Suche Dni, w Wigilię Zielonych Świąt i Bożego Narodzenia, a także 7 grudnia.

Post ścisły - co można jeść, kogo obowiązuje i od ilu lat się pości? [WIELKI PIĄTEK 2020]

RadioZET.pl/KP