Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Michał Korościel
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wielkanoc 2018 katolicka i prawosławna: kiedy wypada? [DATY]

27.03.2018 11:20
xxx zet

Wielkanoc 2018 prawosławna i katolicka: kiedy wypada i jak się ją świętuje? Wielkanoc katolicka i prawosławna wypada w różnych terminach - głównie ze względu na różnice w kalendarzu obu tych religii. Jest to czas celebracji męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jest to także jedno z najstarszych i najpełniej obchodzonych świąt w roku liturgicznym.

Wielkanoc 2018: prawosławna i katolicka [DATY] fot. Pixabay.com

Wielkanoc 2018 prawosławna i katolicka - kiedy wypada i jaka jest różnica w kalendarzu obu tych obrządków?

Wielki Tydzień poprzedza święto Wielkanocy w wierze katolickiej. Wtedy to wierni wspominają najważniejsze wydarzenia, jakie znalazły się w kanonie wiary. W kościołach prawosławnych Wielkanoc nazywana jest Paschą lub Zmartwychwstaniem Pańskim.

>> Wielkanoc 2018 - zmiany komunikacyjne od 24.03 do 03.04 [WARSZAWA]

Wielkanoc 2018 prawosławna: data

Wielkanoc 2018 prawosławna obchodzona będzie 8 kwietnia. Dzień ten wyznaczany jest na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Wierni Kościoła prawosławnego upamiętniają wtedy śmierć Chrystusa na krzyżu. Jutrznia paschalna jest jedną z tradycji Wielkanocy prawosławnej 2018. Kiedy się ona odbywa? W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną. Prawosławna Wielkanoc 2018 to czas szczególnie ważny dla wiernych - gromadzą się oni wtedy w cerkwi i odprawiają rytuał odwalenia kamienia z grobu Chrystusowego, a także śpiewają psalmy z psałterza.

Kiedy Wielkanoc 2018 w Kościele katolickim?

Wielkanoc 2018 katolicka wypadać będzie 1 kwietnia. W ten dzień wierni Kościoła katolickiego również gromadzą się w swoich świątyniach, by obchodzić mękę i zmartwychwstanie Jezusa. Obchody Wielkanocy rozpoczynają się od Wigilii Paschalnej. Msza w niedzielę to obowiązkowa część obchodów świąt Wielkiejnocy w Kościele katolickim. 

Wielkanoc katolicka 2018 czczona będzie także w czasie oktawy wielkanocnej. Cały okres wielkanocny trwać będzie 50 dni i zakończy się w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego.

» Życzenia wielkanocne 2018: oficjalne, religijne, śmieszne wierszyki SMS «

RadioZet.pl/JH

Oceń