Zamknij

Wielkanoc 2018: kiedy wypada? [DATA Wielkanocy]

Redakcja
08.01.2018 11:15
Wielkanoc 2018: kiedy wypada w kościele katolickim? [DATA]
fot. Pixabay.com

Wielkanoc 2018: kiedy wypada i ile będą trwały jej obchody? Ten czas w tradycji Kościoła Kalickiego poświęcony jest upamiętnianiu męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Jego zmartwychwstanie dopełnia obchody świąt Wielkiejnocy. Wierni czczą ten dzień w świątyni, by następnie przez całą oktawę wielkanocną przeżywać radosny czas dla ich wiary.

Wielkanoc 2018 rozpocznie Wielki Tydzień, który jest czasem przygotowań do zbliżającego się święta. Główne obchody tego święta rozpoczyna Wigilia Paschalna, podczas której zapala się paschał - woskową świecę, która ma symbolizować właśnie zmartwychwstanie Jezusa.

Wielkanoc 2018: kiedy wypada?

Wielkanoc 2018 przypada na 1 kwietnia. Tego dnia wierni przybędą do kościoła, by modlić się do zmartwychwstałego Jezusa. W Wielki Czwartek obchodzona jest pamiątka ustanowienia sakramentu Kapłaństwa i Eucharystii. Wielki Piątek upamiętnia śmierć Jezusa na krzyżu. W ten dzień obowiązuje ścisły post, a także odprawiana jest Droga Krzyżowa. Wielka Sobota jest przedostatnim dniem Wielkiego Tygodnia, podczas którego wierni mogą wyciszyć się przed zbliżającą się Wielkanocą katolicką 2018. Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Chrystusie i czas wyczekiwania na jego zmartwychwstanie.

Po tym czasie trwać będzie oktawa wielkanocna, czyli czas uroczystych obchodów zmartwychwstania Jezusa. Jest to dokładnie osiem dni wypadających na czas po Wielkanocy 2018. Data tego święta jest ruchoma i zależy od całego roku liturgicznego w Kościele Katolickim. Niedziela Wielkanocna 2018 jest dniem wolnym od pracy, tak samo jak Poniedziałek Wielkanocny.

RadioZet.pl/JH