Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wielkanoc 2018: zwyczaje i tradycje święta. Jak je obchodzimy?

30.03.2018 13:48
xxx zet

Wielkanoc 2018: zwyczaje i tradycje święta. Do Wielkiej Niedzieli pozostało jeszcze tylko kilkanaście dni. Dlatego już teraz warto sprawdzić, jakie zwyczaje i tradycje wiążą się z tym świętem. Jak Wielkanoc obchodzi się w Polsce?

Wielkanoc 2018: zwyczaje i tradycje święta. Jak je obchodzimy? fot. PIXABAY

Wielkanoc 2018 wypada w niedzielę, 1 kwietnia. Jest to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające misterium paschalne Jezusa - jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Jakie tradycje i zwyczaje związane są z Wielkanocą?

» Kalendarz wielkanocny 2018: kiedy Wielki Tydzień, pierwszy i drugi dzień świąt? «

Wielkanoc 2018: tradycje - Niedziela Palmowa

Jakie tradycje i zwyczaje związane są z Wielkanocą? Jedną ze świątecznych tradycji jest chodzenie do kościoła i święcenie wielkanocnej palmy, na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Kiedyś taką palemkę wykonywało się samodzielnie m.in. z trzciny, wierzby, ziół, bukszpanu oraz sztucznych i suszonych kwiatów. Obecnie jednak coraz częściej ludzie decydują się na kupno gotowej już palmy. Przypominamy, że Niedziela Palmowa 2018 wypada 7 dni przed Wielkanocą, a dokładniej 25 marca. Święto to rozpoczyna także Wielki Tydzień.

» Niedziela Palmowa 2018 - kiedy jest i jakie ma znaczenie? «

Wielkanoc 2018: zwyczaje - Święconka

Innym wielkanocnym zwyczajem jest chodzenie do kościoła ze święconką. Pokarmy wchodzące w skład święconki to zazwyczaj jaja, które symbolizują nowe życie, baranek symbolizujący Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, sól kuchenna, pieprz, chleb, wędlina, kiełbasa, chrzan oraz świąteczne ciasta. Dodatkowo koszyk, najczęściej z wikliny, przyozdabia się listkami bukszpanu lub borowiny. Ze święconką do kościoła chodzi się w sobotę, dzień przed Wielkanocą. Następnie poświęcone pokarmy spożywamy podczas świątecznego, niedzielnego śniadania.

» Rezurekcja: co to jest za msza, kiedy jest odprawiana? «

Zwyczaje wielkanocne - pisanki

Pisanka to zwyczajowa nazwa jajka zdobionymi różnymi technikami. Dawniej zdobieniem zajmowały się wyłącznie kobiety, mężczyźnie zaś nie wolno było wchodzić w tym czasie do pomieszczenia. Obecnie dekorowaniem jaj zajmują się wszyscy domownicy, a przede wszystkim dzieci. Co ciekawe, w zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mogą mieć różne nazwy - drapanki, kraszanki, pisanki, oklejanki, nalepianki oraz ażurki. Dzielenie się poświęconym jajkiem przed wielkanocnym śniadaniem, podobnie jak bożonarodzeniowy zwyczaj łamania się opłatkiem, jest wyrazem przyjaźni.

Tradycje wielkanocne - Śmigus-dyngus

Śmigus-dyngus, który obchodzi się w Wielkanocny Poniedziałek, inaczej Lany Poniedziałek, polega na wzajemnym oblewaniu się wodą. Dawniej Słowianie uważali, że lanie się wodą sprzyja płodności, dlatego oblewano przede wszystkim panny na wydaniu. Obecnie, w odróżnieniu od pierwotnych tradycji, wodą oblewa się wszystkich, bez wyjątków. Zwyczaj ten popularny jest przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży, które w okresie wielkanocnym kupują specjalne pistolety na wodę lub balony wodne.

» Pogoda na Wielkanoc 2018 i Lany Poniedziałek 1-2.04. Będzie ciepło? «

Zwyczaje i tradycje wielkanocne - pogrzeb żuru i śledzia

W dawnych czasach okres postu był ściśle przestrzegany. W tym czasie ograniczano spożywanie m.in. mięsa, cukru, czy nabiału. Zazwyczaj jedzono jedynie żur i śledzie. W związku z tym w Wielki Piątek, z wielkiej radości związanej z końcówką postu, urządzano tzw. pogrzeb żuru i śledzia. Okoliczni mieszkańcy wsi zakopywali w przygotowanym wcześniej dole wspomniane potrawy. Dodatkowo w niektórych regionach Polski zasypywano także garnek z popiołem. Miał on symbolizować koniec smutku i nadejście radości.

» Wielkanocne przepisy Siostry Anastazji - jakie potrawy na święta? «

RadioZET.pl/JW

Oceń