Zamknij

Wielkanoc 2019 katolicka i prawosławna: kiedy wypada? [DATY]

Julia Hebdzyńska
29.03.2019 08:15
Wielkanoc 2019 katolicka i prawosławna: kiedy wypada? [DATY]
fot. Pixabay.com

Wielkanoc 2019 prawosławna i katolicka: kiedy wypada i jak się ją świętuje? Wielkanoc katolicka i prawosławna wypada w różnych terminach - głównie ze względu na różnice w kalendarzu obu tych religii. Jest to czas celebracji męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jest to także jedno z najstarszych i najpełniej obchodzonych świąt w roku liturgicznym.

Wielkanoc 2019 prawosławna i katolicka - kiedy wypada i jaka jest różnica w kalendarzu obu tych obrządków? Wielki Tydzień poprzedza święto Wielkanocy w wierze katolickiej. Wtedy to wierni wspominają najważniejsze wydarzenia, jakie znalazły się w kanonie wiary. W kościołach prawosławnych Wielkanoc nazywana jest Paschą lub Zmartwychwstaniem Pańskim.

Wielkanoc 2019 prawosławna: DATA

Wielkanoc 2019 prawosławna obchodzona będzie 28 kwietnia. Wierni Kościoła prawosławnego upamiętniają wtedy śmierć Chrystusa na krzyżu. Jutrznia paschalna jest jedną z tradycji Wielkanocy prawosławnej 2019. Kiedy się ona odbywa? W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną. Prawosławna Wielkanoc 2019 to czas szczególnie ważny dla wiernych - gromadzą się oni wtedy w cerkwi i odprawiają rytuał odwalenia kamienia z grobu Chrystusowego, a także śpiewają psalmy z psałterza.

Kiedy Wielkanoc 2019 w Kościele katolickim?

Wielkanoc 2019 katolicka wypadać będzie 21 kwietnia. W ten dzień wierni Kościoła katolickiego również gromadzą się w swoich świątyniach, by obchodzić zmartwychwstanie Jezusa. Obchody Wielkanocy rozpoczynają się od Wigilii Paschalnej. Msza w niedzielę to obowiązkowa część obchodów świąt Wielkiejnocy w Kościele katolickim. 

Wielkanoc katolicka 2019 czczona będzie także w czasie oktawy wielkanocnej. Cały okres wielkanocny trwać będzie 50 dni i zakończy się w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego.

» Wielki Post prawosławny 2019 i Wielkanoc - kiedy wypadają święta prawosławne?

RadioZet.pl/JH