Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wielki Czwartek 2019 - kiedy wypada i czy jest to dzień wolny od pracy? [DATA]

18.04.2019 09:13

Kiedy jest Wielki Czwartek 2019 i czy jest wolne? Święto rozpoczynające Triduum Paschalne w tym roku wypadnie w drugiej połowie kwietnia. Wieczorem odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której zwyczajowo w niektórych kościołach ma miejsce obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom - upamiętnia to gest Jezusa, który obmywał nogi swoim uczniom. Datę Wielkiego Czwartku 2019 i informacje o tym, czy jest to dzień wolny od pracy, zamieszczamy poniżej.

Wielki Czwartek 2019 - kiedy wypada i czy jest to dzień wolny od pracy? [DATA] fot. Monkpress/EASTNEWS

Wielki Czwartek 2019 - kiedy wypada święto w 2019 roku? Czy Wielki Czwartek to dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły? Co warto wiedzieć o pierwszym dniu Triduum Paschalnego? Przedstawiamy datę Wielkiego Czwartku i sprawdzamy, czy jest wolne tego dnia.

Kiedy jest Wielki Czwartek 2019? [DATA]

Rokrocznie wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy jest Wielki Czwartek 2019. Data święta rozpoczynającego Triduum Paschalne nie jest stała, dlatego może wypadać w różnych terminach - pomiędzy 19 marca a 22 kwietnia. W tym roku Wielki Czwartek 2019 wypada stosunkowo późno, bo 18 kwietnia. Z kolei dzień później jest Wielki Piątek, a potem Wielka Sobota i Wielka Niedziela, czyli Wielkanoc.

Wielkanoc 2019 - kiedy wypadają święta wielkanocne i kiedy jest wolne?

Wielki Czwartek w Kościele katolickim jest obchodzony jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Wieczorem odbywa się uroczysta msza święta tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której zwyczajowo w niektórych kościołach ma miejsce obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom - upamiętnia to gest Jezusa, który obmywał nogi swoim uczniom. Msza ta rozpoczyna Triduum Paschalne i jednocześnie kończy okres Wielkiego Postu.

Msza w Wielki Czwartek - ile trwa i czy jest obowiązkowa? [PRZEBIEG MSZY]

Wielki Czwartek 2019 - wolne od pracy i szkoły czy nie?

Wielu Polaków zastanawia się także, czy jest wolne w Wielki Czwartek 2019. Święto to nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Jeśli zatem tego dnia chcemy mieć wolne, musimy wziąć urlop. Również sklepy w Wielki Czwartek 2019, galerie handlowe, punkty usługowe, urzędy itd. czynne będą w regularnych godzinach.

Wielki Czwartek 2019 - SKLEPY: godziny otwarcia sklepów w Wielki Czwartek 18.04

Inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o wolne w Wielki Czwartek 2019 od szkoły. Uczniowie 18 kwietnia rozpoczynają wielkanocną przerwę świąteczną, która będzie trwać do wtorku, 23 kwietnia włącznie. W tych dniach nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczne w szkołach.

Wielkanoc 2019: WOLNE od szkoły - kiedy wielkanocna przerwa świąteczna?

RadioZET.pl/JW

Oceń