Zamknij

Wielki Czwartek 2020 - czy jest to dzień wolny od pracy i szkoły oraz co to za święto?

Jolanta Waligóra
08.04.2020 11:09
Wielki Czwartek 2020 - kiedy, co to za święto i czy jest to dzień wolny od pracy? [DATA]
fot. Monkpress/EASTNEWS

Kiedy jest Wielki Czwartek 2020 i czy jest wolne? Święto rozpoczynające Triduum Paschalne w tym roku wypadnie w pierwszej połowie kwietnia. Wieczorem odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której zwyczajowo w niektórych kościołach ma miejsce obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom - upamiętnia to gest Jezusa, który obmywał nogi swoim uczniom. Datę Wielkiego Czwartku 2020 i informację o tym, czy jest to dzień wolny od pracy, zamieszczamy poniżej.

Wielki Czwartek 2020 - co to za święto i kiedy wypada? Czy Wielki Czwartek to dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły? Co warto wiedzieć o pierwszym dniu Triduum Paschalnego? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, kiedy Wielki Czwartek i co to za święto.

Kiedy jest Wielki Czwartek 2020 i co to za święto? [DATA]

Rokrocznie wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy jest Wielki Czwartek 2020. Data święta rozpoczynającego Triduum Paschalne nie jest stała, dlatego może wypadać w różnych terminach - zawsze jednak pomiędzy 19 marca a 22 kwietnia. W tym roku Wielki Czwartek 2020 wypada stosunkowo późno, bo 9 kwietnia. Z kolei dzień później jest Wielki Piątek, a potem Wielka Sobota i Wielka Niedziela, czyli Wielkanoc.

Wielki Czwartek 2020 - SKLEPY: godziny otwarcia sklepów w Wielki Czwartek 9 kwietnia 2020

Wielki Czwartek w Kościele katolickim jest obchodzony jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Wieczorem odbywa się uroczysta msza święta tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której zwyczajowo w niektórych kościołach ma miejsce obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom - upamiętnia to gest Jezusa, który obmywał nogi swoim uczniom. Msza ta rozpoczyna Triduum Paschalne i jednocześnie kończy okres Wielkiego Postu.

Wielki Czwartek 2020 - wolne od pracy i szkoły czy nie?

Wielu Polaków zastanawia się także, czy jest wolne w Wielki Czwartek 2020. Święto to nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Jeśli zatem tego dnia chcemy mieć wolne, musimy wziąć urlop. Również sklepy w Wielki Czwartek 2020, galerie handlowe, punkty usługowe, urzędy itd. czynne będą w regularnych godzinach.

Rozlicz PIT za darmo i przekaż 1 procent podatku na Fundację Radia ZET  

Inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o wolne w Wielki Czwartek 2020 od szkoły. Uczniowie 9 kwietnia rozpoczynają wielkanocną przerwę świąteczną, która będzie trwać do wtorku, 14 kwietnia włącznie. W tych dniach nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczne w szkołach.

Wielkanoc 2020 - wolne od szkoły: kiedy wielkanocna przerwa świąteczna w szkołach 2020?

RadioZET.pl/JW