Zamknij

Wielki Czwartek 2021 - wolne od pracy i szkoły oraz co to za święto?

31.03.2021 15:12
Wielki Czwartek 2021 - czy jest to dzień wolny od pracy i szkoły oraz co to za święto?
fot. Monkpress/EASTNEWS

Kiedy jest Wielki Czwartek 2021 i czy jest wolne? Święto rozpoczynające Triduum Paschalne w tym roku wypadnie w pierwszej połowie kwietnia. Wieczorem odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której zwyczajowo w niektórych kościołach ma miejsce obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom - upamiętnia to gest Jezusa, który obmywał nogi swoim uczniom. Datę Wielkiego Czwartku 2021 i informację o tym, czy jest to dzień wolny od pracy, zamieszczamy poniżej.

Wielki Czwartek 2021 - co to za święto i kiedy wypada? Czy Wielki Czwartek to dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły? Co warto wiedzieć o pierwszym dniu Triduum Paschalnego? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, kiedy Wielki Czwartek i co to za święto.

Kiedy jest Wielki Czwartek 2021 i co to za święto? [DATA]

Rokrocznie wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy jest Wielki Czwartek 2021. Data święta rozpoczynającego Triduum Paschalne nie jest stała, dlatego może wypadać w różnych terminach - zawsze jednak pomiędzy 19 marca a 22 kwietnia. W tym roku Wielki Czwartek wypada stosunkowo późno, bo 1 kwietnia. Z kolei dzień później jest Wielki Piątek, a potem Wielka Sobota i Wielka Niedziela, czyli Wielkanoc.

Wielkanoc 2021: DATA, TERMIN. Kiedy będą święta wielkanocne i Wielki Post?

Wielki Czwartek w Kościele katolickim jest obchodzony jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Wieczorem odbywa się uroczysta msza święta tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której zwyczajowo w niektórych kościołach ma miejsce obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom - upamiętnia to gest Jezusa, który obmywał nogi swoim uczniom. Msza ta rozpoczyna Triduum Paschalne i jednocześnie kończy okres Wielkiego Postu.

Wielki Czwartek 2021 - wolne od pracy i szkoły czy nie?

Wielu Polaków zastanawia się także, czy jest wolne w Wielki Czwartek 2021. Święto to nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Jeśli zatem tego dnia chcemy mieć wolne, musimy wziąć urlop. Również sklepy w Wielki Czwartek 2021, galerie handlowe, punkty usługowe, urzędy itd. czynne będą w regularnych godzinach.

Inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o wolne w Wielki Czwartek 2021 od szkoły. Uczniowie 1 kwietnia rozpoczynają wielkanocną przerwę świąteczną, która będzie trwać do wtorku 6 kwietnia włącznie. W tych dniach nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczne w szkołach.

Wielkanoc 2021 - wolne od szkoły: kiedy wielkanocna przerwa świąteczna w 2021 roku? [DATA]

RadioZET.pl