Zamknij

Wielki Czwartek: Msza Wieczerzy Pańskiej - ile trwa i co to jest za msza?

Redakcja
29.03.2018 16:09
Wielki Czwartek: Msza Wieczerzy Pańskiej - ile trwa i co to jest za msza?
fot. PIXABAY

Triduum Paschalne 2018 rozpoczyna Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, 29 marca. Wraz z początkiem nabożeństwa kończy się okres Wielkiego Postu. Ile trwa Msza Wieczerzy Pańskiej i jakie wydarzenie upamiętnia? Przedstawiamy najważniejsze informacje. 

Wielki Czwartek: Msza Wieczerzy Pańskiej - ile trwa i co to jest za msza? Na takie pytania szuka odpowiedzi wiele osób. Przedstawiamy najistotniejsze informacje.

» Ścisły post 2018: kiedy, kogo dotyczy, od ilu lat powinno się pościć? «

» Noc Konfesjonałów 2018: data, parafie - gdzie będzie nocna spowiedź? «

Msza w Wielki Czwartek: ile trwa i jakie wydarzenie upamiętnia?

Msza w Wielki Czwartek, czyli Msza Wieczerzy Pańskiej upamiętnia Ostatnią Wieczerzę Jezusa z uczniami. Odbywa się 29 marca i rozpoczyna Triduum Paschalne 2018. Wraz z początkiem nabożeństwa kończy się także okres Wielkiego Postu. W ten dzień księża zakładają szaty koloru białego na pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy.

Msza Wieczerzy Pańskiej przypada w godzinach wieczornych. Podczas liturgii w niektórych kościołach ma miejsce obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom. Ma to przypomnieć o geście Chrystusa, który obmywał nogi swoim uczniom. Po modlitwie po Komunii następuje złożenie życzeń oraz wręczenie kwiatów kapłanom. Z kolei po zakończeniu liturgii, Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji, która nazywana jest także "Ciemnicą". Następnie adoruje się go do późnych godzin nocnych, a także przez cały Wielki Piątek. Na zakończenie Mszy Wieczerzy Pańskiej zdejmuje się także świece, krzyż oraz obrusy z ołtarza, co ma symbolizować obdarcie Jezusa z szat. Ołtarz będzie pozbawiony wszelkich ozdób aż do Wigilii Paschalnej. 

» Rezurekcja: co to jest za msza, kiedy jest odprawiana? «

Wiele osób zastanawia się także, ile trwa Msza w Wielki Czwartek. Czas jej trwania uzależniony jest od danej parafii, a zazwyczaj wynosi ok. 1,5 godziny.

Triduum Paschalne 2018: od kiedy do kiedy trwa?

Triduum Paschalne 2018 rozpoczyna się w Wielki Czwartek 29 marca, Mszą Wieczerzy Pańskiej, kończy zaś wieczorem w Niedzielę Wielkanocą. Triduum Paschalne upamiętnia misterium paschalne Jezusa Chrystusa, zarówno jego mękę, śmierć, jak i zmartwychwstanie. 

Co ciekawe, pierwsze wzmianki o celebracji Wielkiego Tygodnia pochodzą z IV wieku. Do 1929 roku na określenie Triduum Paschalnego stosowano termin Triduum Sacrum. Obecnie używana nazwa pojawiła się w roku 1924.

» Życzenia Wielkanocne 2018: oficjalne, religijne, śmieszne wierszyki SMS «

RadioZET.pl/JW