Zamknij

Wielki Czwartek, POST: czy trzeba pościć i co można jeść w Wielki Czwartek 2021?

31.03.2021 15:27
Wielki Czwartek - POST: czy trzeba pościć i co można jeść w Wielki Czwartek 2021?
fot. SHUTTERSTOCK

Czy jest post w Wielki Czwartek 2021? Informacji na ten temat szuka wiele osób, a szczególnie wszyscy ci, którzy nie są do końca pewni, co można jeść w tym terminie i czy trzeba powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Szczegółowe informacje dotyczące tego, czy post w Wielki Czwartek obowiązuje, można znaleźć poniżej.

Post w Wielki Czwartek - czy post 1 kwietnia 2021 obowiązuje? Co tego dnia można jeść? Czy trzeba powstrzymywać się od spożywania pokarmów mięsnych? Kogo post dotyczy? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, czy jest post w Wielki Czwartek.

Post w Wielki Czwartek - czy jest i czy trzeba pościć 1 kwietnia 2021?

Informacje na temat tego, czy jest post w Wielki Czwartek, szczególnie interesują wiele osób. Nic dziwnego, w końcu to święto kościelne rozpoczyna długo wyczekiwane Triduum Paschalne i zarazem kończy okres Wielkiego Postu. Wielki Czwartek w Kościele katolickim jest obchodzony jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. 

Post w Wielki Czwartek 2021 nie obowiązuje. Ścisły post przypada dopiero dzień później, czyli na Wielki Piątek. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć w linku poniżej.

Post ścisły - co można jeść, kogo obowiązuje i od ilu lat się pości?

Wielki Czwartek - POST: co można jeść 1 kwietnia 2020?

Jak już wspominaliśmy powyżej, ścisły post w Wielki Czwartek nie obowiązuje. Oznacza to, że na ten termin nie ma żadnych zaleceń, co do tego, co można jeść, a czego nie wolno. W Wielki Czwartek nie trzeba się także powstrzymywać od spożywania pokarmów mięsnych. 

Przypomnijmy, że  w 2021 roku Wielkanoc wypada dokładnie 4 kwietnia. Naturalnie będzie to niedziela. Wielkanoc tradycyjnie poprzedzą inne święta, tj. Wielki Czwartek, który przypada 1 kwietnia, Wielki Piątek (2 kwietnia) oraz Wielka Sobota (3 kwietnia). Z kolei dzień po Wielkiej Niedzieli, czyli 5 kwietnia, wypada Poniedziałek Wielkanocny, czyli tzw. Lany Poniedziałek lub Śmigus-Dyngus.  

RadioZET.pl