Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wielki Piątek 2019 - kiedy jest i czy jest to dzień wolny od pracy? [DATA]

19.04.2019 12:19

Kiedy Wielki Piątek 2019 i czy jest wolne? Święto to jest drugim dniem Triduum Paschalnego i upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Z tej okazji wieczorem w kościołach odprawiana jest wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej, podczas której jest adoracja krzyża. Datę Wielkiego Piątku 2019 i informacje o tym, czy jest to dzień wolny od pracy, można znaleźć poniżej.

Wielki Piątek 2019 - kiedy jest i czy jest to dzień wolny od pracy? [DATA] fot. PIXABAY

Wielki Piątek 2019 - kiedy wypada święto w tym roku? Czy jest to dzień wolny od pracy i szkoły? Co się dzieje tego dnia w kościele? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy datę Wielkiego Piątku 2019 i sprawdzamy, czy jest to dzień ustawowo wolny.

Życzenia wielkanocne - najpiękniejsze wierszyki i ładne ŻYCZENIA na Wielkanoc

Kiedy jest Wielki Piątek 2019? [DATA]

Informacji na temat tego, kiedy wypada Wielki Piątek 2019 rokrocznie na przełomie marca i kwietnia szuka wiele osób. Data drugiego dnia Triduum Paschalnego jest ruchoma, dlatego może wypadać w różnych terminach - zawsze jednak na dwa dni przed Wielkanocą. Wielki Piątek 2019 tym razem przypadnie stosunkowo późno, bo 19 kwietnia. Święto to poprzedzi Wielki Czwartek, z kolei dzień później wypadnie Wielka Sobota, a potem Wielka Niedziela.

Wielki Piątek 2019 - SKLEPY: otwarte czy zamknięte 19.04? [GODZINY OTWARCIA]

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego i upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Z tej okazji wieczorem w kościołach odprawiana jest nie msza, a wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej, podczas której ma miejsce adoracja krzyża. Kapłan w tym dniu ubrany jest w szaty mszalne czerwonego koloru.

Msza w Wielki Piątek - czy jest obowiązkowa i ile trwa liturgia? [PRZEBIEG]

Wielki Piątek 2019 - wolne od pracy i szkoły czy nie?

Czy jest wolne w Wielki Piątek 2019? Informacji na ten temat szuka wiele osób. Wszystko za sprawą pojawienia się pomysłu w ubiegłym roku, aby ustanowić Wielki Piątek 2019 dniem wolnym od pracy. Dla tych, którzy popierali ten pomysł, nie mamy dobrych wiadomości - niestety nie uda się go zrealizować. Interpelację w sprawie ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy złożył do MRPiPS poseł PO Marian Zembala, były minister zdrowia. Wielki Piątek choć jest bardzo ważnym dniem w kościele katolickim, nie będzie dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że 19 kwietnia otwarte będą wszystkie sklepy, galerie handlowe, punkty usługowe itd.

Wielki Piątek 2019 - wolny od pracy i szkoły czy jednak nie?

Inaczej sytuacja przedstawia się, jeśli chodzi o wolne w Wielki Piątek 2019 od szkoły. Uczniowie już 18 kwietnia zaczynają wielkanocną przerwę świąteczną, która będzie trwać do wtorku, 23 kwietnia włącznie. W tym terminie nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczne w szkołach.

Wielkanoc 2019: WOLNE od szkoły - kiedy wielkanocna przerwa świąteczna?

RadioZET.pl/JW

Oceń