Zamknij

Wielki Piątek 2020 - czy jest to dzień wolny od pracy i szkoły oraz kiedy wypada? [DATA]

Jolanta Waligóra
08.04.2020 12:09
Wielki Piątek 2020 - kiedy jest i czy jest to dzień wolny od pracy i szkoły? [DATA]
fot. PIXABAY

Kiedy Wielki Piątek 2020 i czy jest wolne? Święto to jest drugim dniem Triduum Paschalnego i upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Z tej okazji wieczorem w kościołach odprawiana jest wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej, podczas której jest adoracja krzyża. Szczegółowe informacje na temat tego, kiedy jest Wielki Piątek 2020 i czy jest to dzień wolny od pracy i szkoły, można znaleźć poniżej.

Wielki Piątek 2020 - czy jest to dzień wolny od pracy i szkoły? Kiedy wypada święto w tym roku? Co się dzieje tego dnia w kościele? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy datę Wielkiego Piątku 2020 i sprawdzamy, czy jest to dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły.

Kiedy jest Wielki Piątek 2020? [DATA]

Informacji na temat tego, kiedy jest Wielki Piątek 2020 rokrocznie na przełomie marca i kwietnia szuka wiele osób. Data drugiego dnia Triduum Paschalnego jest ruchoma, dlatego może wypadać w różnych terminach - zawsze jednak na dwa dni przed Wielkanocą. Wielki Piątek 2020 tym razem przypadnie stosunkowo późno, bo 10 kwietnia. Święto to poprzedzi Wielki Czwartek, z kolei dzień później wypadnie Wielka Sobota, a potem Wielka Niedziela.

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego i upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Z tej okazji wieczorem w kościołach odprawiana jest nie msza, a wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej, podczas której ma miejsce adoracja krzyża. Kapłan w tym dniu ubrany jest w szaty mszalne czerwonego koloru.

Wielki Piątek 2020 - wolne od pracy i szkoły czy nie?

Czy jest wolne w Wielki Piątek 2020? Informacji na ten temat szuka wiele osób. Wszystko za sprawą pojawienia się pomysłu w 2018 roku, aby ustanowić Wielki Piątek dniem wolnym od pracy. Dla tych, którzy popierali ten pomysł, nie mamy dobrych wiadomości - niestety nie uda się go zrealizować.

Interpelację w sprawie ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy złożył do MRPiPS poseł PO Marian Zembala, były minister zdrowia. Wielki Piątek, choć jest bardzo ważnym dniem w kościele katolickim, nie będzie dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że 10 kwietnia otwarte będą wszystkie sklepy, galerie handlowe, punkty usługowe itd.

Wielkanoc 2020 - DATA: kiedy są święta wielkanocne i kiedy jest wolne? [KALENDARZ]

Inaczej sytuacja przedstawia się, jeśli chodzi o wolne w Wielki Piątek 2020 od szkoły. Uczniowie już 9 kwietnia zaczynają wielkanocną przerwę świąteczną, która będzie trwać do wtorku, 14 kwietnia włącznie. W tym terminie nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczne w szkołach.

RadioZET.pl/JW