Zamknij

Wielki Piątek 2020 - ile posiłków i co można jeść, a czego nie? [POST ŚCISŁY]

Karolina Piotrowska
10.04.2020 13:19
Wielki Piątek 2020 - ile posiłków i co można jeść, a czego nie? [POST ŚCISŁY]
fot. Pixabay

W Wielki Piątek obowiązuje tzw. post ścisły. Ile posiłków, co można jeść tego dnia, a czego nie powinniśmy spożywać? Czy tylko jeden posiłek powinien być do syta? Sprawdzamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane ze ścisłym postem w Wielki Piątek 2020.

Wielki Piątek 2020 - ile posiłków i co można jeść w czasie Ścisłego Postu, a czego nie powinniśmy spożywać? Czy tego dnia tylko jeden posiłek powinien być do syta? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje związane ze ścisłym postem, który obowiązuje m.in. w Wielki Piątek, 10 kwietnia 2020 roku.

Wielka Sobota - post czy nie? Co można jeść w Wielką Sobotę i do kiedy jest post?

Wielki Piątek 2020 - ile posiłków można zjeść w czasie Postu Ścisłego?

Post ścisły w Wielki Piątek 2020 polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa, pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków. Wiele osób zastanawia się, ile posiłków można zjeść w Wielki Piątek. W okresie trwania ścisłego postu powinno się zjeść tylko jeden posiłek do syta oraz dwa pokarmy niepełne. 

Post ścisły - co można jeść, kogo obowiązuje i od ilu lat się pości? [WIELKI PIĄTEK 2020]

Co można jeść w Wielki Piątek, a czego nie? [ŚCISŁY POST 2020]

Ścisły post polega nie tylko na ilościowych, ale także jakościowym ograniczeniu w spożywaniu pokarmów. W dni, w które obowiązuje post ścisły, m.in. w Wielki Piątek, powinno się powstrzymać od spożywania mięsa oraz pokarmów mięsnych. Wielu katolików rezygnuje także ze słodyczy i alkoholu. W Wielki Piątek 2020 nie są natomiast zabronione ryby, jaja, nabiał. Można także jeść zboża, kasze, owoce i warzywa oraz używać przypraw. 

Wielki Post 2020 - ile trwa i co symbolizuje post? [DATA, SYMBOLE]

Ścisły post obowiązuje wszystkich od 18. roku życia aż do ukończenia 60 lat (jeden posiłek do syta w ciągu dnia). Z kolei wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w Wielki Piątek 2020 obowiązuje od 14. roku życia. Zasada ta dotyczy katolików do końca życia - jest to tzw. post zwykły.

Z postu ścisłego zwolnione są osoby chore ze względu na ich stan zdrowia. W takim wypadku mogą one być zobowiązane do zachowania postu jakościowego.

Wielki Post 2020 - od kiedy i do kiedy trwa oraz dlaczego go obchodzimy? [TERMINY, DATA]

RadioZET.pl/KP