Wielki Piątek: msza - ile trwa i jak wygląda liturgia 30.03.?

30.03.2018 09:22

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego 2018. Jak wygląda msza w Wielki Piątek i ile trwa? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące piątkowej liturgii i odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Wielki Piątek: msza - ile trwa i jak wygląda liturgia 30.03.? fot. PIXABAY

Wielki Piątek 2018 przypada na 30 marca. Jest to drugi dzień Triduum Paschalnego, które trwa od Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, 29 marca aż do wieczora w niedzielę 1 kwietnia. Jak wygląda msza w Wielki Piątek? Sprawdź najważniejsze informacje.

» Życzenia Wielkanocne: oficjalne, religijne, śmieszne wierszyki SMS «

Wielki Piątek: msza - ile trwa i jak wygląda liturgia 30.03.?

Wiele osób, w związku z rozpoczęciem się Triduum Paschalnego 2018, zastanawia się, ile trwa msza w Wielki Piątek. W Kościele katolickim Wielki Piątek jest dniem, w którym nie odprawia się mszy świętej. W tym dniu odbywa się liturgia, która przypomina o męce i śmierci Jezusa Chrystusa, a jej centrum stanowi adoracja krzyża. W Polsce często przed liturgią odprawia się także drogę krzyżową, a następnie gorzkie żale.

Jak wygląda Wielki Piątek w kościele? Wieczorem, we wszystkich kościołach odprawiana jest wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Kapłan w tym dniu ubrany jest w szaty mszalne czerwonego koloru. Liturgia rozpoczyna się w ciszy, procesją do ołtarza. Po dojściu do niego następuje Prostracja, czyli leżenie krzyżem przez kapłana, co jest wyrazem szczególnego uniżenia się wobec Boga. Podczas liturgii następuje także Adoracja Krzyża. Jest to jego uroczyste odsłonięcie, którego ksiądz dokonuje w trzech etapach. Z kolei po modlitwie po Komunii przenosi się Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego i wystawia do adoracji.

Przypominamy także, że w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post.

» Gorzkie żale 2019 - kiedy są, na czym polegają i ile trwa nabożeństwo?

Triduum Paschalne 2018: od kiedy do kiedy trwa? 

Triduum Paschalne 2018 rozpoczyna się w Wielki Czwartek 29 marca, Mszą Wieczerzy Pańskiej, kończy zaś wieczorem w Niedzielę Wielkanocą. Triduum Paschalne upamiętnia misterium paschalne Jezusa Chrystusa, zarówno jego mękę, śmierć, jak i zmartwychwstanie. 

Co ciekawe, pierwsze wzmianki o celebracji Wielkiego Tygodnia pochodzą z IV wieku. Do 1929 roku na określenie Triduum Paschalnego stosowano termin Triduum Sacrum. Obecnie używana nazwa pojawiła się w roku 1924.

» Noc Konfesjonałów 2018: data, parafie - gdzie będzie nocna spowiedź? «

» Rezurekcja: co to jest za msza, kiedy jest odprawiana? «

RadioZET.pl/JW

Oceń