Zamknij

Wielki Post 2021 - od kiedy i do kiedy trwa oraz dlaczego go obchodzimy? [TERMINY, DATA]

17.02.2021 09:42
Wielki Post 2021 - od kiedy i do kiedy trwa oraz dlaczego go obchodzimy? [TERMINY, DATA]
fot. SHUTTERSTOCK

Wielki Post to czas pokuty, który ma przygotować chrześcijan do przeżycia w odpowiedni sposób świąt wielkanocnych. Tradycyjnie okres ten trwa przez około 40 dni, co ma nawiązywać do czterdziestodniowego postu Jezusa Chrystusa. Szczegółowe informacje na temat tego, od kiedy i do kiedy trwa Wielki Post w 2021 roku, można znaleźć poniżej.

Wielki Post 2021 - od kiedy i do kiedy trwa? Kiedy się zaczyna i kiedy się kończy? Dlaczego go obchodzimy? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy dokładne terminy Wielkiego Postu w 2021 roku.

Wielki Post 2021 - od kiedy i do kiedy trwa? [DATA, TERMINY]

Informacje na temat tego, od kiedy Wielki Post 2021 i do kiedy trwa oraz dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia tego okresu, szczególnie interesują wiele osób. Nic dziwnego, w końcu dla wszystkich chrześcijan jest to jeden z ważniejszych okresów, który ma przygotować do przeżycia w odpowiedni sposób świąt wielkanocnych.

Data Wielkiego Postu nie jest stała stała, a okres ten może przypadać w różnych terminach. Zawsze jednak rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielki Czwartek, czyli na trzy dni przed Wielkanocą. W 2021 Wielki Post przypada na następujące dni: 17 lutego - 1 kwietnia. Okres ten trwa zawsze około 40 dni, co ma nawiązywać do czterdziestodniowego postu Jezusa Chrystusa.

Wielki Post 2021 - ile trwa i co symbolizuje post? [DATA, SYMBOLE]

Wielki Post - dlaczego go obchodzimy i co on oznacza?

Wiele osób zastanawia się także, dlaczego obchodzimy Wielki Post. Jak już wspominaliśmy powyżej, to czas pokuty, który ma przygotować chrześcijan do przeżycia w odpowiedni sposób świąt wielkanocnych. W tym celu w tym czasie w kościołach w całej Polsce odprawiane są drogi krzyżowe, gorzkie żale oraz specjalne rekolekcje.

W czasie trwania Wielkiego Postu wierni nie powinni uczestniczyć w zabawach, dyskotekach i hucznych balach. Ostatni moment na karnawałowe szaleństwo to Ostatki, które kończą się dzień przed Środą Popielcową. Dodatkowo w tym okresie zaleca się m.in. większą wstrzemięźliwość w jedzeniu i piciu, częstą modlitwę, czy udział w organizowanych nabożeństwach. 

Zagłosuj

Czy Wielki Post jest dla ciebie ważny?

Liczba głosów:

RadioZET.pl