Zamknij

Wiersze w mieście 2018: Warszawa - gdzie, do kiedy i o co w tym chodzi?

Redakcja
09.04.2018 11:32
Wiersze w mieście 2018: Warszawa - gdzie, do kiedy i o co w tym chodzi?
fot. PIXABAY

"Wiersze w mieście" 2018 to druga już edycja projektu, który wcześniej znany był jako "Wiersze w metrze". Akcja ta ma na celu propagowanie współczesnej poezji europejskiej. Gdzie, od kiedy do kiedy i o co dokładnie chodzi w projekcie "Wiersze w mieście"? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Projekt "Wiersze w mieście" w Warszawie rozpoczęty! Gdzie zamieszczonych zostało ponad 100 tysięcy wierszy? Odpowiadamy na jedne z najczęściej zadawanych pytań przez internautów.

Wiersze w mieście 2018: Warszawa - gdzie i do kiedy potrwa akcja?

"Wiersze w mieście" 2018 to druga edycja projektu, który wcześniej znany był pod nazwą "Wiersze w metrze". Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest wolność. "Wolność, która w poezji oznacza swobodę twórczą w doborze języka i sposobu opisu świata. Wolność pisana z dużej i małej litery i rozumiana w najszerszy możliwy sposób: jako wolność narodu, wolność jednostki, wolność wyboru i postaw wobec dylematów współczesności, wolność podejmowania decyzji o własnym życiu" - czytamy na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia.

Projekt "Wiersze w mieście 2018" rozpoczął się we wtorek, 3 kwietnia i potrwa aż do poniedziałku, 30 kwietnia. W tym czasie w przestrzeni publicznej w stolicy będziemy mogli napotkać ponad 100 tysięcy wierszy. Utwory zamieszczone będą zarówno na przystankach autobusowych, w kawiarniach, w księgarniach, w klubach na terenie całej Warszawy, jak i w osiedlowych sklepach czy bibliotekach. W stolicy będzie można spotkać wiersze 18 autorów. Wśród poetów znaleźli się m.in. Inger Christensen, Doris Kareva, Michał Jagiełło czy Lubow Jakymczuk.

Wiersze w mieście w Warszawie - o co chodzi w projekcie?

Projekt "Wiersze w mieście" w Warszawie ma na celu propagowanie współczesnej poezji europejskiej. Co istotne, w poniedziałek 23 kwietnia o godzinie 18:00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie odbędzie się czytanie wierszy w wersjach oryginalnych i w polskich przekładach.

Organizatorem akcji "Wiersze w mieście" 2018 w Warszawie jest Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie. Akcja dodatkowo współorganizowana jest przez Miasto Stołeczne Warszawa. Więcej informacji na temat tegorocznej edycji projektu "Wiersze w mieście" można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia - wierszewmiescie.eu.

RadioZET.pl/JW