Zamknij

Wigilia 2017: czy można jeść mięso, czy obowiązuje post?

Redakcja
11.12.2017 11:23
Wigilia 2017: czy można jeść mięso, czy obowiązuje post?
fot. Pexel.com

Jak co roku, również i podczas tegorocznej Wigilii, nasze stoły będą zastawione pysznie wyglądającymi potrawami. Wiele z gospodyń zastanawia się jednak, czy w Wigilię można jeść mięso. Pytanie o to, czy w Wigilię obowiązuje post, wraca przed świętami jak bumerang, a odpowiedź na nie jest dosyć prosta.

Pytanie o post przy wigilijnym stole może rodzić niejednoznaczne i niekiedy sprzeczne odpowiedzi. Świeckie i katolickie źródła informacje podają często informacje sprzeczne wobec siebie. Odpowiadamy na pytanie, czy w Wigilię obowiązuje post.

Wigilia 2017: czy można jeść mięso w wigilię?

Na pytanie dotyczące obowiązku utrzymania postu w Wigilię, Kościół polski - powołując się na obowiązujące go przepisy - odpowiada, że w wigilię Bożego Narodzenie nie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych. Tradycja ta jest tradycją polską, do której nieustannie zachęcają polscy duchowni.

Złagodzenie przepisów dotyczących zachowania postu w Wigilię nastąpiło w roku 1983. Wtedy to znowelizowano Kodeks Prawa Kanonicznego, według którego rygorystyczny post należy zachować w Środę Popielcową,  w piątek Męski i Śmierci Pańskiej, a także we wszystkie piątki w roku. Jeśli jednak ktoś nie będzie przestrzegał wstrzemięźliwości od jedzenia mięsa w Wigilię, nie będzie miał grzechu. 

 Prawo kościelne jasno określa sprawę wigilijnego postu. Jeśli ktoś dopuści się spożycia mięsa w Wigilię, naruszy jedynie polską tradycję, a nie - jak wielu dotąd uważało - prawo kościelne.

RadioZet.pl/diecezja.tarnow.pl/JH