Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wigilia 2018 - kiedy, w jaki dzień wypada, jak się obchodzi w Polsce?

24.12.2018 08:47

Kiedy Wigilia 2018 i w jaki dzień wypada w tym roku? Święto to w tradycji chrześcijańskiej poprzedza Boże Narodzenie i kończy okres Adwentu. Jego początki prawdopodobnie sięgają starożytności. Szczegółowe informacje na temat daty i obchodów Wigilii w Polsce, można znaleźć poniżej.

Wigilia 2018 - kiedy, w jaki dzień wypada, jak się obchodzi w Polsce? fot. PIXABAY

Wigilia 2018 - kiedy wypada Wigilia Bożego Narodzenia? W jaki dzień w 2018 roku? Jak się obchodzi to święto w Polsce? Sprawdzamy najważniejsze informacje.

» "Cicha noc" - TEKST kolędy [4 zwrotki "Cichej nocy" po polsku] «

Kiedy Wigilia 2018 i w jaki dzień wypada? [DATA]

Choć data Wigilii jest stała i zawsze wypada w tym samym terminie, to co roku pojawiają się pytania dotyczące tego, kiedy Wigilia. W 2018 roku, jak i w poprzednich latach święto to przypada 24 grudnia. Tym razem będzie to poniedziałek. W tradycji chrześcijańskiej dzień ten poprzedza Boże Narodzenie i kończy okres Adwentu.

» "Kevin sam w domu" 2018 - kiedy w TV, o której i gdzie oglądać w święta? «

Wigilia 24 grudnia 2018 nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym terminie jednak wielu pracodawców pozwala - o ile to możliwe - wziąć dzień zdalny i pracować z domu lub skończyć wcześniej. Przykładowo pracownicy handlu - zgodnie z Ustawą z 10 stycznia 2018 o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni - w Wigilię 2018 mogą przebywać w pracy jedynie do godziny 14:00. Szczegółowe informacje można znaleźć w linku poniżej.

» Wigilia 2018 - wolne 24 grudnia od pracy i szkoły czy nie? «

Wigilia - obchody, zwyczaje w Polsce

Wieczerza wigilijna w Polsce - zgodnie z tradycją - rozpoczyna się wraz z "pierwszą gwiazdką". To symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii ujrzeli Trzej Królowie. Zazwyczaj do kolacji zasiada się około godziny 18:00. Tradycyjnie wieczerzę rozpoczyna się modlitwą, a następnie jedna osoba czyta fragment Ewangelii Mateusza lub Ewangelii Łukasza o narodzinach Jezusa. 

» Pasterka 2018 - kiedy jest, o której godzinie, co symbolizuje? «

Później następuje przełamanie opłatkiem i składanie życzeń. Według tradycji w Wigilię stół przykryty jest białym obrusem, pod którym znajduje się sianko. Przy stole ustawia się też jedno dodatkowe nakrycie dla "niespodziewanego gościa". Wigilijnym zwyczajem jest także śpiewanie kolęd oraz rozpakowywanie prezentów, które wcześniej umiejscawia się pod choinką.

» Wigilia - czy jest post 24 grudnia, czy można jeść mięso? «

» Wigilia 2018: SKLEPY - godziny otwarcia sklepów 24 grudnia 2018 «

RadioZET.pl/JW

Oceń