Zamknij

Wigilia 2019 - jak przygotować stół na wigilijną kolację? [TRADYCJE, ZWYCZAJE]

Karolina Piotrowska
24.12.2019 12:26
Wigilia 2019 - jak przygotować stół na kolację wigilijną? [TRADYCJE, ZWYCZAJE]
fot. Shutterstock

Sianko pod obrusem, 12 potraw na stole, dodatkowe miejsce dla wędrowca - jakich elementów nie może zabraknąć podczas wieczerzy i jak przygotować stół na kolację wigilijną? Sprawdzamy, o czym należy pamiętać podczas nakrywania stołu przed Wigilią 2019.

Wigilia 2019 - jak przygotować stół na kolację wigilijną? Tradycje, zwyczaje, przesądy - jest wiele elementów, o których musimy pamiętać podczas przygotowywania stołu na Wigilię 2019. Poniżej podajemy, jakie są najważniejsze elementy, które muszą znaleźć się na wigilijnym stole zgodnie z tradycją oraz sprawdzamy, jak powinien wyglądać tradycyjny stół wigilijny.

Tradycje bożonarodzeniowe - zwyczaje świąteczne i wigilijne w Polsce

Wigilia 2019 - jak przygotować stół na kolację wigilijną? [TRADYCJE, ZWYCZAJE ŚWIĄTECZNE]

W trakcie przygotowań do Wigilii wiele osób zastanawia się, jak przygotować stół na kolację wigilijną, jakie są tradycje i zwyczaje świąteczne z tym związane i o jakich elementach trzeba pamiętać. Na stole przykrytym białym obrusem nie może zabraknąć opłatka, którym po modlitwie i odczytaniu fragmentu Biblii wszyscy domownicy powinni się podzielić. Pod obrusem należy położyć wiązkę sianka. Zgodnie z wiarą chrześcijańską ma ona nawiązywać do żłóbka, w którym przyszedł na świat Jezus Chrystus.

Zobacz także

Na stole ustawia się o jedno nakrycie więcej niż wynosi liczba zgromadzonych osób. Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa, a zwyczaj ten upowszechnił się w XIX wieku. Tradycja bożonarodzeniowa związana z pozostawianiem miejsca i nakrycia dla wędrowca jest pozostałością ze słowiańskich wierzeń, gdzie nietkniętą część jedzenia zostawiało się dla duchów przodków.

12 potraw wigilijnych: symbolika i lista tradycyjnych potraw na Wigilię

Jednym z najważniejszych elementów podczas kolacji wigilijnej i przygotowywania stołu jest bożonarodzeniowa tradycja 12 potraw. Tu jednak lista dań może różnić się w zależności od regionu. Podstawowe to zazwyczaj barszcz czerwony na domowym zakwasie z buraków, śledzie (przygotowywane na różne sposoby), karp, kapusta wigilijna (czasem przygotowywana z grochem), kompot z suszu, pierogi z kapustą i grzybami, zupa grzybowa, kutia i inne. Często do 12 potraw wigilijnych zaliczają się także ciasta, m.in. piernik i makowiec.

Przesądy wigilijne - jakie są najpopularniejsze przesądy wigilijne w Polsce?

Jak powinien wyglądać tradycyjny stół wigilijny i kolacja? [WIGILIA 2019]

Zgodnie z tradycją bożonarodzeniową w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z "pierwszą gwiazdką na niebie". Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie.

Najpiękniejsze życzenia bożonarodzeniowe 2019 i świąteczne wierszyki

Wieczerzę rozpoczyna się modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii Łukasza w części dotyczącej narodzin Jezusa. Potem uczestnicy wieczerzy wzajemnie przełamują się opłatkiem, jednocześnie składając sobie życzenia świąteczne. Zwyczaj łamania się opłatkiem nie jest znany poza Polską i Litwą.

Czy można pić alkohol w Wigilię lub jeść mięso po kolacji wigilijnej?

Ważnym zwyczajem świątecznym towarzyszącym wigilii Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd. Te najbardziej znane to "Wśród nocnej ciszy", "Cicha noc", "Bóg się rodzi", "Lulajże Jezuniu", "Przybieżeli do Betlejem" czy "Dzisiaj w Betlejem". Często też pod choinką umieszczane są prezenty, które wedle tradycji przynosić ma gwiazdor, św. Mikołaj, dzieciątko, aniołek lub gwiazdka.

Dlaczego kładziemy sianko pod obrusem w Wigilię? [ZNACZENIE, SYMBOLIKA]

Zobacz także

RadioZET.pl/KP