Zamknij

Wigilia 2019 - kiedy jest, w jaki dzień wypada i jak się obchodzi w Polsce? [ZWYCZAJE]

Karolina Piotrowska
10.12.2019 15:28
Wigilia 2019 - kiedy jest, w jaki dzień wypada i jak się obchodzi w Polsce? [ZWYCZAJE]
fot. PIXABAY

Kiedy Wigilia 2019 i w jaki dzień wypada w tym roku? Święto to w tradycji chrześcijańskiej poprzedza Boże Narodzenie i kończy okres Adwentu. Jego początki prawdopodobnie sięgają starożytności. Szczegółowe informacje na temat daty i obchodów Wigilii w Polsce, można znaleźć poniżej.

Wigilia 2019 - kiedy wypada Wigilia Bożego Narodzenia? W jaki dzień w 2019 roku? Jak się obchodzi to święto w Polsce? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o Wigilii oraz zwyczajach i obchodach tego dnia.

"Cicha noc" - TEKST kolędy [4 zwrotki "Cichej nocy" po polsku]

Kiedy Wigilia 2019 i w jaki dzień wypada? [DATA]

Choć data Wigilii jest stała i zawsze wypada w tym samym terminie, to co roku pojawiają się pytania dotyczące tego, kiedy Wigilia. W 2019 roku, jak i w poprzednich latach święto to przypada 24 grudnia. Tym razem będzie to wtorek. W tradycji chrześcijańskiej dzień ten poprzedza Boże Narodzenie i kończy okres Adwentu.

Kevin sam w domu 2019 - kiedy w TV, o której godzinie i gdzie oglądać w święta?

Wigilia 24 grudnia 2019 nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym terminie jednak wielu pracodawców pozwala - o ile to możliwe - wziąć dzień zdalny i pracować z domu lub skończyć wcześniej. Przykładowo pracownicy handlu - zgodnie z Ustawą z 10 stycznia 2018 o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni - w Wigilię 2019 mogą przebywać w pracy jedynie do godziny 14:00. Szczegółowe informacje można znaleźć w linku poniżej.

Wigilia 2019 - wolne od pracy i szkoły 24 grudnia czy też nie?

Wigilia - obchody i zwyczaje w Polsce

Wieczerza wigilijna w Polsce - zgodnie z tradycją - rozpoczyna się wraz z "pierwszą gwiazdką". To symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii ujrzeli Trzej Królowie. Zazwyczaj do kolacji zasiada się około godziny 18:00. Tradycyjnie wieczerzę rozpoczyna się modlitwą, a następnie jedna osoba czyta fragment Ewangelii Mateusza lub Ewangelii Łukasza o narodzinach Jezusa. 

Wigilia 2019 - SKLEPY: godziny otwarcia sklepów 24 grudnia [BIEDRONKA, LIDL, ŻABKA]

Później następuje przełamanie opłatkiem i składanie życzeń. Według tradycji w Wigilię stół przykryty jest białym obrusem, pod którym znajduje się sianko. Przy stole ustawia się też jedno dodatkowe nakrycie dla "niespodziewanego gościa". Wigilijnym zwyczajem jest także śpiewanie kolęd oraz rozpakowywanie prezentów, które wcześniej umiejscawia się pod choinką.

Wigilia - czy jest post 24 grudnia, czy można jeść mięso? 

RadioZET.pl/JW