Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wigilia - czy jest post 24 grudnia, czy można jeść mięso?

24.12.2018 08:48

Czy jest post w Wigilię? Choć do 24 grudnia pozostało jeszcze trochę czasu, to już teraz wiele osób, które odpowiednio wcześniej chcą przygotować się do kolacji wigilijnej, szuka informacji na ten temat. Sprawdzamy, czy w Wigilię można jeść mięso, czy tego dnia obowiązuje post.

Wigilia - czy jest post 24 grudnia, czy można jeść mięso? fot. MONKPRESS/East News

Wigilia - czy obowiązuje post 24 grudnia 2018? Czy tego dnia można jeść mięso? Czy wigilijne potrawy muszą być bezmięsne? Odpowiadamy na często pojawiające się pytania i przedstawiamy najważniejsze informacje. 

» Wigilia 2018 - kiedy, w jaki dzień wypada, jak się obchodzi w Polsce? «

Wigilia - czy jest post 24 grudnia?

Czy obowiązuje post w Wigilię? Świętowanie Wigilii oraz tradycyjny post 24 grudnia nie jest wspólny wszystkim chrześcijanom - przykładowo protestanci nie zachowali specjalnych przepisów dotyczących tego, czy w Wigilię można jeść mięso, a chrześcijan prawosławnych tego dnia obowiązuje ścisły post do kolacji wigilijnej. Z kolei w Kościele katolickim obowiązek postu zniesiono w 1983 roku, choć w Polsce episkopat podtrzymywał post wigilijny specjalnym dokumentem aż do 2003. Od tego czasu post w Wigilię 24 grudnia jest jedynie zalecany.

» 12 potraw wigilijnych: symbolika i lista tradycyjnych potraw na Wigilię «

“Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości (zob. KPK 1251). Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego.” – czytamy w Uchwale nr 15/364/2014 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2014 r.

» Potrawy wigilijne: nowoczesne - PRZEPISY na dania w nowej odsłonie «

» Pierwsza gwiazdka - o której godzinie zasiada się do wigilii? [WIGILIA 2018]

Czy w Wigilię można jeść mięso?

Jak już wspominaliśmy powyżej, w Wigilię post jest zalecany. Jeśli ktoś zatem 24 grudnia zje mięso, to nie popełni grzechu. Tego dnia jednak, ze względu na tradycję, warto powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Do postu w Wigilię zachęcają także polscy biskupi.

Zagłosuj

Zachowujesz w Wigilię post?

» Wigilia 2018 - wolne 24 grudnia od pracy i szkoły czy nie? « 

RadioZET.pl/JW

Oceń