Zamknij

Wikipedia nie działa - dlaczego wszystkie strony zostały zaciemnione?

Redakcja
05.07.2018 09:00
Wikipedia nie działa - dlaczego wszystkie strony zostały zaciemnione?
fot. pl.wikipedia.org

Wikipedia nie działa - komunikat na stronie internetowej może zaskoczyć internautów, którzy codziennie wyszukują tam informacje. Obecnie w polskojęzycznej Wikipedii znajduje się aż 1 287 404 haseł. Dlaczego Wikipedia zaciemniła wszystkie strony w dniach 4-5 lipca 2018? Odpowiadamy na pytania.

Wikipedia nie działa - dlaczego i jak długo potrwa zaciemnienie wszystkich stron w serwisie? Odpowiadamy na pytania internautów.

Dlaczego Wikipedia nie działa?

Przy próbie otwarcia jakiejkolwiek strony na Wikipedii w dniach 4-5 lipca 2018 możemy być zaskoczeni - Wikipedia nie działa! To pierwsza myśl, która przychodzi do głowy internautom, jednak jest na to wytłumaczenie.

Po wyszukaniu hasła na każdej stronie pojawia się komunikat "Stanowisko wikipedystów w kwestii dyrektywy o prawach autorskich (lipiec 2018)". W komunikacie możemy dowiedzieć się więcej na temat tego, dlaczego społeczność polskojęzycznej Wikipedii zdecydowała się na zaciemnienie wszystkich swoich stron. Jak wynika z treści udostępnionej informacji, sprzeciwiają się oni wprowadzeniu dyrektywy o prawach autorskich.

– Chcemy nadal oferować darmową, otwartą, społecznościową encyklopedię opartą na weryfikowalnych źródłach. Wzywamy wszystkich członków i członkinie Parlamentu Europejskiego, aby głosowali przeciwko zawężeniu procedowania dyrektywy do dedykowanej komisji, aby w trakcie dyskusji plenarnej wrócono do rozmów i rozważono liczne propozycje zmian, pochodzących między innymi od organizacji ruchu Wikimedia, aby usunięto artykuły 11 i 13, jak i aby poszerzono wolność panoramy na całą Unię Europejską i poddano domenę publiczną większej ochronie.  czytamy w komunikacie.

Pełny tekst stanowiska dostępny jest na stronie internetowej:  Wikipedia:Stanowisko wikipedystów w kwestii dyrektywy o prawach autorskich (lipiec 2018).

» ACTA 2.0 - co to jest i jakie zagrożenie się z tym wiąże?

Wikipedia zaciemniła wszystkie swoje strony - do kiedy?

Z Wikipedii nie będzie można korzystać w dniach 4 i 5 lipca 2018 roku. Społeczność zdecydowała się na zaciemnienie wszystkich dostępnych stron na najbliższe 24 godziny.

RadioZET.pl/KP