Zamknij

Willem Einthoven - kim był bohater Google Doodle 21.05? [BIOGRAFIA]

Jolanta Waligóra
21.05.2019 10:38
Willem Einthoven - kim był bohater Google Doodle 21.05? [BIOGRAFIA]
fot. Google.pl

Willem Einthoven uhonorowany został przez Google Doodle 21 maja. Popularna wyszukiwarka internetowa wspomina dzisiaj 159. rocznicę urodzin wynalazcy EKG i laureata Nagrody Nobla. Szczegółowe informacje o bohaterze Google Doodle 21.05 Willemie Einthovenie można znaleźć poniżej.

Kim był Willem Einthoven z Google Doodle 21.05? Popularna wyszukiwarka Google wspomina 159. rocznicę urodzin wynalazcy EKG i laureata Nagrody Nobla. Co warto wiedzieć? Przedstawiamy najważniejsze informacje i sprawdzamy biografię Willema Einthovena.

Willem Einthoven - kim był bohater Goodle Doodle? [21.05]

Willem Einthoven urodził się 21 maja 1860 roku w Semarang w Holenderskich Indiach Wschodnich. Począwszy od 1886 roku, pracował na Uniwersytecie w Lejdzie. Był tam m.in. profesorem. 

Willem Einthove opracował teorię pola elektrycznego serca oraz ogólne prawo projekcji prądów czynnościowych serca na powierzchnię ciała. Stworzył podstawy elektrokardiografii i skonstruował galwanometr strunowy (urządzenie służące do mierzenia niewielkich wartości natężenia prądu elektrycznego). W 1924 roku Willem Einthoven został laureatem Nagrody Nobla za odkrycie mechanizmu rejestracji elektrokardiogramu. 

Pierwsze EKG, które wynalazł Willem Einthoven, wymagało od pacjenta - jak widzimy na grafice Google powyżej - zanurzenia rąk i jednej nogi w wiaderkach pełnych wody. Następnie urządzenie to rysowało na papierze milimetrowym specjalny diagram, który przedstawiał rytm serca.

Bohater Google Doodle Willem Einthove zmarł 29 września 1927 roku w Lejdzie.

Google Doodle - co to jest? 

Google Doodle to nazwa zmiany loga Google, które pojawia się w momencie wejścia w wyszukiwarkę. Najczęściej, nowa grafika w miejsce Google jest wyświetlana z okazji ważnych uroczystości, daty urodzin sławnych lub wybitnych osobowości. Google Doodle można obserwować także podczas tzw. świąt świeckich. W przypadku świąt kościelnych w Google Doodle najczęściej pokazywane są symbole z nimi związane.

RadioZET.pl/JW