Zamknij

Wolne za 15 sierpnia 2021 - czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny od pracy?

23.07.2021 14:24
Wolne za 15 sierpnia 2021 - czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny od pracy?
fot. SHUTTERSTOCK

Czy za 15 sierpnia 2021 można odebrać dzień wolny? Temat ten podejmowany jest przede wszystkim przez osoby pracujące, które już teraz zastanawiają się, czy za święto przypadające w niedzielę należy się dodatkowy dzień wolny. Sprawdzamy wszystko o wolnym za 15 sierpnia 2021.

Czy za 15 sierpnia 2021 przysługuje dzień wolny? Czy za święto przypadające w niedzielę należy się dodatkowy dzień wolny od pracy do odebrania w innym terminie? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy wszystko o wolnym za 15 sierpnia 2021 roku.

Dzień wolny za 15 sierpnia 2021 - czy przysługuje dodatkowe wolne od pracy?

Wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, czy za 15 sierpnia 2021 przysługuje wolne. Temat ten poruszany jest przede wszystkim przez osoby pracujące. Nic dziwnego, w końcu w tym roku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wypada w niedzielę. Co więc, według przepisów prawa, dzieje się w takiej sytuacji?

Dla wszystkich, którzy liczyli na dodatkowy dzień wolny za 15 sierpnia 2021, nie mamy dobrych wiadomości - za święto przypadające w niedzielę nie należy się dzień wolny.

Przypomnijmy, że 15 sierpnia przypadają dwa święta - jedno kościelne, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, które jest ustawowo wolne od pracy, a drugie państwowe - Święto Wojska Polskiego. 

Czy można odebrać dzień wolny za święto przypadające w niedzielę? [15 sierpnia 2021]

Jak już wspominaliśmy powyżej, nie przysługuje nam dzień wolny za 15 sierpnia 2021 oraz za inne święta, które przypadają w niedzielę, a które są ustawowo wolne od pracy. 

Polskie prawo pozwala na odbieranie dnia wolnego tylko wtedy, jeśli święto wypada w sobotę, ponieważ w wielu miejscach pracy jest to normalny dzień pracujący. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy święto wypada w niedzielę. 

Jak brzmi Artykuł 130 Paragraf 2 Kodeksu Pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Czy można odebrać dzień wolny za święto przypadające w niedzielę 2021?

RadioZET.pl