Zamknij

Wołodymyr Zełenski: kim jest kandydat na prezydenta Ukrainy? [RODZINA, DZIECI, POGLĄDY, PROGRAM, SERIAL]

Paweł Żurek
01.04.2019 13:54
Wołodymyr Zełenski: kim jest kandydat na prezydenta Ukrainy?
fot. PAP/EPA/STEPAN FRANKO

Wołodymyr Zełenski w pierwszej turze wyborów prezydenckich zdobył najwięcej głosów i jest faworytem do objęcia najważniejszego stanowiska na Ukrainie. Co ciekawe, jest on politykiem dopiero od niedawna, bo wcześniej zajmował się grą w serialach i przedstawieniach. Sprawdzamy co wiadomo o Wołodymyrze Zełenskim: rodzina, dzieci, poglądy i program. 

Kim jest Wołodymyr Zełenski? Jakie są jego poglądy i pochodzenie? W jakich serialach grał komik, który jest kandydatem na prezydenta Ukrainy? Dla wielu osób nieśledzących na bieżąco spraw Ukrainy, nazwisko Wołodymyra Zełenskiego może być nieznane. Jednak to właśnie on zdobył najwięcej głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie. Sprawdźcie najważniejsze informacje o polityku. 

>> Komik zostanie prezydentem Ukrainy? Wołodymyr Zełenski wygrywa w pierwszej turze

Wołodymyr Zełenski – kim jest? Rodzina, pochodzenie

Wołodymyr Ołeksandrowycz Zełenski urodził się 25 stycznia 1978 w Krzywym Rogu. Jest satyrykiem, aktorem filmowy, scenarzystą i od niedawna politykiem. Od 2003 roku ma żonę Ołenę. Para doczekała się córki i syna.

Wołodymyr Zełenski jest z pochodzenia Żydem. Oboje rodzice polityka są wyznania mojżeszowego, a on sam był wychowywany w wierze przez pierwsze lata życia.

>> Wybory na Ukrainie. W II turze starcie komika i obecnego prezydenta [RELACJA Z KIJOWA]

Zagłosuj

Kto wygra wybory prezydenckie na Ukrainie?

Liczba głosów:

Wołodymyr Zełenski: serial. Kim jest komik startujący na prezydenta Ukrainy?

Wołodymyr Zełenski jest aktorem, producentem seriali i satyrykiem. We wczesnych latach występował w amatorskich szkolnych przedstawieniach. Na początku lat 90. dołączył do lokalnej grupy kabaretowej. Po tym jak zauważono talent Zełenskiego, został on zaproszony do zespołu „Zaporiżżia-Krywyj Rih-Tranzyt”. Współtworzył też grupę „95-j kwartał”, gdzie pełnił funkcję kapitana, a po kilku latach stał się współwłaścicielem przedsiębiorstwa producenckiego Studija Kwartał-95. Zełenski stworzył i prowadził program telewizyjnego Weczirnij kwartał, wygrał pierwszą edycję programu tanecznego Tanci z zirkamy, a w latach 2010–2012 wszedł do zarządu telewizji Inter, pełniąc też funkcję głównego producenta.

Zełenski najbardziej znany jest z ról w komediach romantycznych, a także występów w satyrycznym serialu telewizyjnym Słuha narodu. Produkcja opowiadała o nauczycielu, który został wybrany na prezydenta Ukrainy. To właśnie dzięki popularności serialu Zełenski założył partię, a sam uzyskał ogromne poparcie w wyborach prezydenckich na Ukrainie.

>> Wybory na Ukrainie. Komik zostanie prezydentem? [5 FAKTÓW]

Program polityczny i poglądy Wołodymyra Zełenskiego

Wołodymyr Zełenski jest założycielem partii Sługa Narodu (ukr. Слуга народа ). Satyryk określa się jako zwolennik EuroMajdanu. Podkreśla też konieczność walki z korupcją.

Zełenski uważa, że konflikt w Donbasie powinno się rozwiązać za porozumieniem z Rosją. Sam, jeszcze przed rozpoczęciem politycznej kariery, wspierał armię ukraińską z prywatnych pieniędzy.

Wybory prezydenckie na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski faworytem

Wołodymyr Zełenski wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich na Ukrainie. W drugiej turze zmierzy się z ubiegającym się o reelekcję prezydentem Petrem Poroszenką. 

W pierwszej turze Zełenski otrzymał 30,4 procent głosów, a Poroszenko - 17,8 procent. Na trzecim miejscu jest była premier Julia Tymoszenko - 14,2 procent. Tak wskazują wyniki exit poll przeprowadzonego przez główne ukraińskie ośrodki socjologiczne. 

RadioZET.pl/PZ