Zamknij

Wszystkich Świętych 2020 - kiedy obchodzimy w Polsce i jaka jest historia święta? [DATA]

30.10.2020 16:58
Wszystkich Świętych 2020 - kiedy obchodzimy w Polsce i jaka jest historia święta? [DATA]
fot. SHUTTERSTOCK

Wszystkich Świętych rokrocznie wypada na początku listopada. W tym dniu zwyczajowo odwiedza się cmentarze, ozdabia groby wiązankami, zapale znicze i modli za zmarłych. Nie wszyscy jednak do końca zdają sobie sprawę, jaka jest historia tego święta i skąd się wzięło. Sprawdzamy wszystko o Wszystkich Świętych 2020 i przedstawiamy datę uroczystości.

Wszystkich Świętych 2020 - DATA: kiedy wypada uroczystość? Jaka jest historia święta i skąd się wzięło? Jak się je obchodzi w Polsce i jakie są zwyczaje? Co warto wiedzieć? Przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, kiedy jest Wszystkich Świętych 2020 i skąd się wzięło to święto.

Znicze - Biedronka, Lidl: gdzie można kupić znicze na 1 listopada? [CENA 2020]

Kiedy jest Wszystkich Świętych 2020? [DATA]

Mimo że data Wszystkich Świętych jest stała i rokrocznie uroczystość ta wypada w tym samym terminie to zawsze na przełomie października i listopada wiele osób poszukuje w sieci informacji na temat tego, kiedy Wszystkich Świętych. W 2020 roku, jak i w poprzednich latach, uroczystość ta przypada na 1 listopada. Tym razem będzie to niedziela. Z kolei dzień później przypada Dzień Zaduszny.

Wszystkich Świętych to dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że w tym terminie zamknięte będą wszystkie urzędy, centra handlowe, punkty usługowo-handlowe itp. Ponadto uczniowie w tym dniu zwolnieni są z zajęć dydaktycznych w szkołach.

Dzień wolny za 1 listopada 2020 - czy przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy?

Wszystkich Świętych - historia, obchody i zwyczaje w Polsce

Choć uroczystość Wszystkich Świętych jest powszechnie znana, to jednak nie wszyscy zdają sobie do końca sprawę, jaka jest historia tego święta i skąd się dokładnie wzięło. 

Uważa się, że Wszystkich Świętych wywodzi się ze wspominania w jednym, wybranym dniu, wszystkich męczenników chrześcijańskich. Takie obchody wprowadzono w IV wieku w różnych Kościołach wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego. Ich daty były zróżnicowane lokalnie, ale zwyczajowo przypadały w okresie Wielkanocy.

Świętowanie 1 listopada w Rzymie rozpoczęto najprawdopodobniej w 741 roku. Liczne świadectwa z IX wieku przekazują, że w Anglii i państwie Franków obchodzono 1 listopada uroczystość zwaną sollemnitas sanctissima. W związku z tym uważa się, że Wszystkich Świętych ma genezę przedchrześcijańską. W 835 roku papież Grzegorz IV zwrócił się do cesarza Ludwika Pobożnego, aby ten wprowadził obowiązkowe obchody uroczystości sollemnitas sanctissima 1 listopada w całym cesarstwie. 

Wszystkich Świętych a Zaduszki - czym różnią się te święta i kiedy wypadają?

W roku 935 papież Jan XI wyznaczył na 1 listopada osobne święto ku czci Wszystkich Świętych, które miało obowiązywać w całym Kościele. 

Zarówno we Wszystkich Świętych, jak i kolejnego dnia w Dzień Zaduszny, inaczej Święto Zmarłych (2 listopada), odwiedza się cmentarze, ozdabia groby bliskich wiązankami, zapale znicze i modli się za zmarłych. Z okazji tych świąt odprawiana jest także uroczysta msza święta.

RadioZET.pl