Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wszystkich Świętych a Zaduszki - czym się różnią i kiedy wypadają?

30.10.2018 12:18

Jakie są różnice między Wszystkich Świętych a Zaduszkami? Obydwa święta wypadają na początku listopada, dzień po sobie. Choć cmentarze odwiedzamy zarówno 1, jak i 2 listopada, to pomiędzy świętami, choć nie wszyscy o tym wiedzą, występują znaczne różnice. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć poniżej.

Wszystkich Świętych a Zaduszki - czym się różnią i kiedy wypadają? fot. PIXABAY

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny - jakie są różnice? Kiedy wypada Wszystkich Świętych, a kiedy Zaduszki? Jak się obchodzi jedno, a jak drugie święto? Sprawdzamy najważniejsze informacje.

Dzień Zaduszny i Wszystkich Świętych: kiedy wypadają i jaka jest ich geneza?

Data Wszystkich Świętych jest stała i zawsze przypada na ten sam termin - 1 listopada. W tym roku będzie to czwartek. Święto to jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Zamknięte są wszystkie urzędy, szkoły, placówki oświatowe, centra handlowe, punkty usługowe oraz wszystkie inne miejsca zatrudnienia.

» Wszystkich Świętych 2018: otwarte sklepy. Gdzie robimy zakupy 1 listopada? «

Uważa się, że Wszystkich Świętych wywodzi się ze wspominania w jednym, wybranym dniu, wszystkich męczenników chrześcijańskich. Takie obchody wprowadzono w IV wieku w różnych Kościołach wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego. Ich daty były zróżnicowane lokalnie. Świętowanie 1 listopada w Rzymie rozpoczęto najprawdopodobniej w 741 roku.

» Wszystkich Świętych 2018: utrudnienia, zmiany w komunikacji [WARSZAWA] «

Z kolei Zaduszki, inaczej Święto Zmarłych wypadają dzień później - 2 listopada. W tym roku będzie to piątek. Nie jest to jednak dzień ustawowo wolny od pracy. 2 listopada otwarte zatem będą sklepy, centra handlowe, urzędy, punkty usługowe itd.

Zaduszki mają swoje korzenie w wierzeniach pogańskich i obrzędowości przedchrześcijańskiej. Msze za dusze zmarłych odprawiane były już na początku VII wieku. W 998 roku Odylon (opat klasztoru benedyktyńskiego) wyznaczył na 2 listopada dzień obowiązkowych modlitw za wszystkich wiernych zmarłych – we własnym opactwie oraz wszystkich klasztorach należących do kongregacji kluniackiej. Później zwyczaj ten przejęły także inne zakony. W 1311 roku decyzją Stolicy Apostolskiej Zaduszki wprowadzono do kalendarza oraz liturgii rzymskiej.

» Zaduszki 2018 - kiedy wypada Święto Zmarłych, co to jest i jak się obchodzi? «

Wszystkich Świętych a Zaduszki - czym się różnią?

Inne terminy to nie jedyna różnica między Wszystkich Świętych a Zaduszkami. Przede wszystkim Wszystkich Świętych - jak sama nazwa wskazuje - to święto zmarłych, którzy już zostali świętymi i są w niebie. 1 listopada wspominamy więc zarówno osoby, które zostały oficjalnie uznane za święte, jak i wszystkich ludzi, których dusze już trafiły do nieba.

Zaduszki natomiast to święto wszystkich zmarłych, których dusze są jeszcze w czyśćcu. 2 listopada modlimy się zatem w intencji zmarłych osób, które nie trafiły jeszcze do nieba. 

Choć między Dniem Wszystkich Świętych a Zaduszkami występują różnice, to w praktyce zarówno 1, jak i 2 listopada odwiedzamy cmentarze, ozdabiamy groby naszych bliskich wiązankami, zapalamy znicze i modlimy się. Często wspomniane święta stają się także pretekstem do rodzinnych spotkań.

RadioZET.pl/JW

Oceń