Zamknij

Wybory do Europarlamentu 2019: DATA - kiedy wybieramy europosłów? [ZASADY]

Jolanta Waligóra
22.05.2019 11:54
Wybory do europarlamentu 2019: DATA - kiedy wybieramy europosłów? [ZASADY]
fot. Alexey Vitvitsky/SPUTNIK Russia/East News

Kiedy wybory do europarlamentu 2019? Dokładna data wyborów do Parlamentu Europejskiego w Polsce, jak i w pozostałych krajach członkowskich, została ogłoszona. Szczegółowe informacje na ten temat oraz zasady wyboru europosłów zamieszczamy poniżej.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 w Polsce - KIEDY odbędą się wybory do europarlamentu? Data, zasady i informacje na temat tego, kto może głosować, zamieszczamy poniżej.

Wybory do europarlamentu 2019: DATA - kiedy wybory w Polsce?

Data wyborów do Parlamentu Europejskiego 2019 została ogłoszona. Dokładny termin głosowania ustalają państwa członkowskie UE, a jedynym ograniczeniem jest obowiązek odbycia wyborów parlamentarnych w tym samym tygodniu w każdym państwie należącym do UE. W marcu 2018 roku Rada Parlamentu przystała na to, żeby okres wyborczy do europarlamentu 2019 przypadł między 23 a 26 maja (czwartkiem a niedzielą).

» Wybory parlamentarne 2019: DATA - kiedy idziemy głosować? «

W Polsce data wyborów do europarlamentu 2019 - zgodnie z naszymi przepisami - musi przypadać w dzień wolny od pracy. Oznacza to, że na europosłów zagłosujemy w niedzielę, 26 maja. Przypominamy, że wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co pięć lat, a więc ostatnie miały miejsce w 2014 roku.

» Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja «

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 - ZASADY. Jak głosować i kogo wybieramy?

Z zasadami wyborów do europarlamentu 2019 powinien zaznajomić się każdy, kto już 26 maja odda głos. Czynne prawo wybierania w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 ma każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania ukończył 18. rok życia. Obywatel Unii Europejskiej, niebędący obywatelem polskim może głosować, jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

» Sondaż: PiS może wygrać wybory do PE. Partia Roberta Biedronia na podium «

W Parlamencie Europejskim w kadencji 2014-2019 zasiada 751 europosłów. Państwa członkowskie uzgodniły, że w najbliższych wyborach, które odbędą się w maju, po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, wybranych zostanie 705 europosłów. Mimo że liczba posłów w PE zmniejszy się, to Polska otrzyma jeden dodatkowy mandat i tym samym w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 wybierzemy 52 posłów.

RadioZET.pl/JW