Wybory parlamentarne 2019: DATA - kiedy idziemy głosować?

07.08.2019 09:50

Kiedy wybory parlamentarne 2019 w Polsce? Data głosowania została już podana przez prezydenta Andrzeja Dudę.  W tym artykule dowiecie się kiedy rozpoczną się wybory parlamentarne, kiedy rusza kampania wyborcza, a także od czego zależy termin, w których wypada głosowanie. 

Wybory parlamentarne 2019: DATA - kiedy idziemy głosować? fot. Lukasz Szelemej/EASTNEWS

Wybory parlamentarne 2019: DATA - kiedy idziemy głosować? Kogo będziemy wybierać? Sprawdzamy, co już wiadomo o terminie wyborów, które odbędą się w następnym roku.

» Wybory parlamentarne 2019: partie - kto startuje w wyborach? «

Wybory parlamentarne 2019: DATA - kiedy idziemy głosować?

Data wyborów parlamentarnych 2019 została już podana. Prezydent Andrzej Duda potwierdził, że głosowanie odbędzie się 13 października 2019 roku.  

- Myślę, że Polacy, wyborcy i w ogóle wszyscy, oczekują, żeby było jak najwięcej spokoju. Kampania wyborcza nigdy nie jest okresem spokoju, zawsze jest okresem pewnego takiego starcia politycznego. To jest jej naturą. Myślę, że Polacy chcą, żeby tego starcia było jak najmniej i w związku z tym też termin możliwie jak najszybszy - tłumaczył Andrzej Duda.

Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw - najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów - formalnie ruszy kampania wyborcza.

Według Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku wybory do sejmu  odbywają się co cztery lata, chyba że zostaną zarządzone wybory przedterminowe (w szczególnych przypadkach, kiedy kadencja Sejmu zostanie skrócona przez Sejm lub Prezydenta RP) albo zostanie przedłużona w razie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Dodatkowo wybory parlamentarne 2019 powinny odbyć się w ciągu 30 dni przed upływem czteroletniej kadencji sejmu. Obecna VII kadencja rozpoczęła się 12 listopada 2015 roku. Oznacza to, że termin wyborów parlamentarnych 2019 powinien przypadać między 12 października a 12 listopada. Ponadto głosowanie powinno zostać przeprowadzone w dzień wolny od pracy, więc w grę wchodzą następujące daty: 13, 20, 27 października, 3 lub 10 listopada. 

Dokładna data wyborów parlamentarnych 2019 wyznaczana jest przez prezydenta w najpóźniej na 90 dni przed końcem kadencji sejmu.

>> Andrzej Duda zaproponował termin wyborów. ''Wskazałem 13 października''

Wybory parlamentarne 2019 - kogo będziemy wybierać?

W trakcie najbliższych wyborów parlamentarnych zostanie wybranych 460 posłów do Sejmu oraz 100 senatorów do Senatu. Czynne prawo wyborcze przysługuje pełnoletnim obywatelom Polski.

Poniżej prezentujemy listy kandydatów, których partie wystawią w wyborach do sejmu:

Informator o wyborach parlamentarnych 2019:

RadioZET.pl/JW

Oceń