Zamknij

Wybory parlamentarne 2019 - GODZINY otwarcia lokali wyborczych. Od której, do której czynne?

Jolanta Waligóra
11.10.2019 15:08
Wybory parlamentarne 2019 - GODZINY otwarcia lokali wyborczych. Od której, do której czynne?
fot. SHUTTERSTOCK

Z godzinami otwarcia lokali wyborczych przy wyborach parlamentarnych 2019, które zaplanowane są na niedzielę 13 października warto, żeby zaznajomił się każdy, kto już niebawem podejdzie do urny, by oddać swój głos. Szczegółowe informacje na temat tego, od której i do której będzie można głosować w wyborach parlamentarnych 2019, zamieszczamy poniżej.

Wybory parlamentarne 2019: godziny otwarcia lokali wyborczych. Od której są czynne? Do której będzie można oddać głos? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy dokładne godziny otwarcia lokali wyborczych w wyborach parlamentarnych 2019.

Wybory parlamentarne 2019 - od której można głosować? [GODZINY OTWARCIA LOKALI WYBORCZYCH]

Informacji na temat tego, o której godzinie otwarcie lokali wyborczych 13 października 2019, szuka wielu mieszkańców naszego kraju, którzy już niebawem podejdą do urny, by zagłosować w wyborach parlamentarnych. Godziny otwarcia lokali wyborczych reguluje Kodeks wyborczy. Z jego treści wynika, że wszystkie lokale wyborcze - bez względu na to, czy są to wybory do Parlamentu Europejskiego, prezydenckie, czy tak jak w tym wypadku parlamentarne - otwarte są od godziny 7:00 rano. 

Przypomnijmy, że uprawnionym do głosowania w wyborach parlamentarnych 2019 jest każdy obywatel Polski. Wyborca musi być osobą pełnoletnią, czyli mieć ukończone 18 lat (najpóźniej w dniu głosowania). Ponadto obywatele polscy przebywający poza granicami będą mogli zagłosować w specjalnych obwodach głosowania utworzonych za granicą.

Wybory parlamentarne 2019: jak głosować za granicą, korespondencyjnie i poza miejscem zamieszkania?

Godziny otwarcia lokali wyborczych w wyborach parlamentarnych 2019 - do której czynne?

Wiele osób zastanawia się także, do której godziny otwarte będą lokale wyborcze. Wedle Kodeksu wyborczego czynne one będą do godziny 21:00. Gdy wskazówki zegara wybiją dziewiątą wieczorem, urny zostaną zapieczętowane, a następnie rozpocznie się przeliczanie głosów. 

Przypominamy, że wyborca, aby oddać ważny głos, stawia na specjalnej karcie do głosowania znak "X" przy nazwisku wybranego kandydata na każdej z kart. Obecnie "X" oznacza co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. Więcej informacji na temat zasad głosowania w wyborach samorządowych można znaleźć w poniższym linku.

Wybory parlamentarne 2019 - karty do głosowania: jak będą wyglądać?

RadioZET.pl/JW