Zamknij

Wybory parlamentarne 2019: jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Redakcja
28.08.2018 14:55
Wybory parlamentarne 2019: jak głosować poza miejscem zamieszkania?
fot. Jacek Dominski/REPORTER/EASTNEWS

Jak głosować w wyborach parlamentarnych 2019 poza miejscem zamieszkania? Istnieją dwie możliwości - pobranie odpowiedniego zaświadczenia o prawie do głosowania lub dopisanie się do listy wyborców. Sprawdzamy, jak to zrobić, o ile wcześniej i jakie dokumenty należy złożyć w tej sprawie.

Wybory parlamentarne 2019: głosowanie poza miejscem zamieszkania. Czy można? Jak to zrobić? Jakie dokumenty złożyć w tej sprawie? Przedstawiamy istniejące możliwości.

Wybory parlamentarne 2019: jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Jedną z zasad prawa wyborczego jest zasada powszechności. Ustawodawca, aby zapewnić możliwość głosowania jak największej liczbie osób, wprowadził liczne ułatwienia, m.in. możliwość głosowania w wyborach parlamentarnych 2019 poza miejscem zamieszkania. Można tego dokonać na dwa sposoby. Po pierwsze, pobierając odpowiednie zaświadczenie o prawie do głosowania.

Jest ono wydawane wszystkim wyborcom, którzy na czas wyborów będą zmieniać miejsce swojego pobytu. Wiosek o wspomniane zaświadczenie należy złożyć w miejscu, w którym jesteśmy wpisani na listę wyborców. Można to zrobić nie tylko osobiście, ale i mailowo bądź za pomocą faksu. Maksymalny czas na uzyskanie zaświadczenia to dwa dni przed rozpoczęciem głosowania. Dokumenty wydawane są przez urząd gminy.

Głosowanie poza miejscem zamieszkania w wyborach parlamentarnych 2019

Drugą możliwością głosowania w wyborach parlamentarnych 2019 poza miejscem zamieszkania jest złożenie wniosku o dopisanie do listy wyborców. Należy to zrobić w urzędzie gminy, na której terenie chcemy głosować. Co ważne, taki wniosek trzeba złożyć nie później niż 10 dni przed rozpoczęciem głosowania. 

Wniosek o głosowanie poza miejscem zamieszkania w wyborach parlamentarnych 2019 musi zawierać: imię (bądź imiona) i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL oraz adres zamieszkania.

To również może cię zainteresować:

RadioZET.pl/JW