Zamknij

Wybory przedterminowe 2021: czy się odbędą? Kiedy mogą zostać ogłoszone? Kto ogłasza wybory?

01.07.2021 17:54
Wybory przedterminowe 2021: czy się odbędą? Kiedy mogą zostać ogłoszone? Kto ogłasza wybory?
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

Wybory przedterminowe to jedno z rozwiązań, które według mediów jest rozważane przez rządzących. Mieliby się na nie zdecydować w przypadku wyjątkowo trudnej sytuacji w koalicji, czy np. po odejściu większej ilości posłów. Sprawdzamy, kiedy mogą odbyć się wybory przedterminowe oraz kto je ogłasza. 

Wybory przedterminowe: kiedy mogą zostać ogłoszone? [KONSTYTUCJA, KODEKS WYBORCZY]

Przedterminowe wybory parlamentarne mogą zostać ogłoszone w trzech przypadkach:

  • Gdy Sejm podjął uchwałę o skróceniu kadencji 2/3 ustawowej liczby posłów. Ustawowa liczba posłów to 460. Do przegłosowania takiej uchwały potrzeba przynajmniej 306 posłów.
  • Gdy Prezydent nie otrzyma ustawy budżetowej w ciągu 4 miesięcy od dnia przedłożenia projektu ustawy Sejmowi. Prezydent w ciągu 14 dni może, ale nie musi zdecydować o skróceniu kadencji Sejmu
  • Gdy nie zostanie wyłoniona nowa Rada Ministrów, czyli nie powstanie rząd

Aleksander Kwaśniewski w Radiu ZET: Możliwe są przyspieszone wybory

Wybory przedterminowe 2021: czy się odbędą?

O możliwości ogłoszenia wyborów przedterminowych otwarcie mówią politycy Zjednoczonej Prawicy, np. lider Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin. Polityk jest przeciwnikiem organizacji na jesieni lub wiosną przyszłego roku przedterminowych wyborów, ale ostrzega, że jeżeli ktoś będzie chciał "wypchnąć" Porozumienie z rządu, wówczas nie będzie innej alternatywy.

- Na pewno jako obywatel nie życzyłbym sobie teraz jesienią czy nawet wiosną przedterminowych wyborów, bo wszyscy politycy, a zwłaszcza my rządzący powinniśmy się skoncentrować na walce z resztkami trzeciej pandemii, przygotowywaniem się do bardzo prawdopodobnej czwartej fali i ratowaniu gospodarki - powiedział wicepremier w TVN 24.

Przyspieszone wybory? "To nieodpowiedni moment. Ani dla Zjednoczonej Prawicy, ani dla Polski"

Wybory przedterminowe w Polsce 2021

Wybory przedterminowe w 2021 roku mogą się odbyć - uważa Aleksander Kwaśniewski, który w kwietniu był gościem Radia ZET. - Kalkulacja do tej pory – przed kryzysem prawicy – była taka, że gdyby okazało się, że popandemiczne skutki gospodarcze uderzą mocno, to jednym z pomysłów jest ucieczka do przodu - uważa Aleksander Kwaśniewski.

- Drugi czynnik, który może doprowadzić do przyspieszonych wyborów, to kryzys w Zjednoczonej Prawicy – stwierdził były prezydent Polski.

RadioZET.pl/PAP/ Gość Radia ZET/PAB