Zamknij

Wybory samorządowe 2018 - jak głosować poza miejscem zameldowania?

Redakcja
18.10.2018 15:37
Wybory samorządowe 2018 - jak głosować poza miejscem zameldowania?
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER/EASTNEWS

Jak głosować w wyborach samorządowych 2018 poza miejscem zameldowania? Informacji na ten temat szukają osoby, które w dniu wyborów będą przebywać w innym miejscu, niż w tym, w którym są zameldowani. Sprawdzamy, co należy zrobić w takiej sytuacji.

Wybory samorządowe 2018: głosowanie poza miejscem zameldowania. Jak głosować? W jaki sposób oddać głos w innym miejscu, niż w tym, w którym jesteśmy zameldowani? Przedstawiamy najistotniejsze informacje.

» Wybory samorządowe 2018: GODZINY otwarcia lokali wyborczych. Od której, do której? «

Wybory samorządowe 2018 - jak głosować poza miejscem zameldowania?

Z informacjami na temat tego, jak głosować poza miejscem zameldowania w wyborach samorządowych 2018, powinien zaznajomić się każdy, kto 21 października będzie znajdował się w innym miejscu, niż w tym, w którym jest zameldowany. W takim wypadku konieczne jest złożenie w urzędzie gminy - na terenie, której chcemy głosować - specjalnego wniosku o wpisanie nas do rejestru wyborców. Taki wniosek musi zawierać: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, PESEL. Dodatkowo należy dołączyć kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz pisemną deklarację, w której wnioskodawca musi podać swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania na terytorium Polski.

» Wybory samorządowe 2018: WYNIKI. Kiedy zostaną ogłoszone wyniki wyborów? «

Decyzję dotyczącą możliwości głosowania w wyborach samorządowych 2018 poza miejscem zameldowania wydaje wójt w ciągu maksymalnie 3 dni od daty wniesienia wniosku.

Wniosek o głosowanie w wyborach samorządowych 2018 poza miejscem zameldowania można złożyć także przez internet. Na początku należy wejść na stronę obywatel.gov.pl i kliknąć przycisk "Wpisz się do rejestru wyborców", logując się na swój "Profil Zaufany". Następnie należy wypełnić krótki wniosek, dołączając skan lub zdjęcie dokumentu tożsamości i czekać na odpowiedź z urzędu.

» Wybory samorządowe 2018: zasady głosowania. Jak głosować, jakie zmiany? «

Jak głosować w wyborach samorządowych 2018 za granicą?

Osoby, które w dzień wyborów przebywać będą za granicą, nie będą mogły zagłosować w wyborach samorządowych 2018. Prawo nie przewiduje możliwości wyboru dla osób, które nie znajdują się w Polsce.

Przypominamy, że w tym roku po raz pierwszy nie będzie możliwości głosowania korespondencyjnego. Więcej informacji o zmianach można znaleźć w poniższym linku.

To również może cię zainteresować:

RadioZET.pl/JW