Zamknij

Wybory samorządowe 2018: jak głosować w innym mieście? [ZASADY]

Redakcja
18.10.2018 15:38
Wybory samorządowe 2018: jak głosować w innym mieście? [ZASADY]
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/EASTNEWS

Jak głosować w innym mieście w wyborach samorządowych 2018? Z informacjami na ten temat powinien zaznajomić się każdy, kto w dniu wyborów będzie przebywał poza miejscem zameldowania. Przedstawiamy najważniejsze informacje i sprawdzamy, jak głosować w innym mieście.

Wybory samorządowe 2018: jak głosować w innym mieście? Czy można głosować poza miejscem zamieszkania? Sprawdzamy najważniejsze informacje i przedstawiamy zasady głosowania.

Wybory samorządowe 2018: jak głosować w innym mieście?

Jak głosować w innym mieście w wyborach samorządowych 2018? Na to pytanie, z uwagi na zbliżającą się datę wyborów, szuka odpowiedzi wiele osób, które w dniu głosowania będą przebywać w innym mieście. Na początku warto wspomnieć, że aby mieć prawo do głosowania, trzeba znajdować się w rejestrze wyborców w danej gminie. O tym, do jakiego okręgu wyborczego należymy, decyduje adres zameldowania.

Jeśli zatem chcemy głosować w innym mieście w wyborach samorządowych 2018, musimy złożyć specjalny wniosek.

» Cisza wyborcza 2018 - co to jest, ile trwa i kiedy się zaczyna w Polsce?

» CISZA WYBORCZA 2018: jak zgłosić złamanie i co to jest? [WYBORY SAMORZĄDOWE]

Jak głosować w innym mieście w wyborach samorządowych 2018?

Aby głosować w innym mieście w wyborach samorządowych 2018, konieczne jest złożenie w urzędzie gminy - na terenie, której chcemy głosować - specjalnego wniosku o wpisanie nas do rejestru wyborców. Taki wniosek powinien zawierać: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, PESEL. Ponadto trzeba dołączyć kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz pisemną deklarację, w której wnioskodawca musi podać swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania na terytorium Polski. Decyzję wydaje wójt w ciągu maksymalnie 3 dni od daty wniesienia wniosku.

Wniosek o głosowanie w innym mieście w wyborach samorządowych 2018 można złożyć także online. Na początku należy wejść na stronę obywatel.gov.pl i kliknąć przycisk "Wpisz się do rejestru wyborców", logując się na swój "Profil Zaufany". Następnie należy wypełnić krótki wniosek, dołączając skan lub zdjęcie dokumentu tożsamości i czekać na odpowiedź z urzędu.

To również może cię zainteresować:

RadioZET.pl/JW