Zamknij

Wybory samorządowe 2018 - wyniki. Kto wygrał w Warszawie i nie tylko? [INFORMACJE]

Redakcja
22.10.2018 10:03
Wybory samorządowe 2018 - wyniki. Kto wygrał w Warszawie i nie tylko? [INFORMACJE]
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER/EASTNEWS

Oficjalne wyniki wyborów samorządowych 2018 będzie można znaleźć w tym artykule po ich ogłoszeniu. Sprawdzimy, kto został prezydentem Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska, Lublina i innych większych miast w Polsce oraz która partia, PO czy PiS, otrzymała więcej głosów wyborców. Sprawdzamy, co już teraz wiadomo o wynikach wyborów samorządowych 2018.

Wybory samorządowe 2018: WYNIKI. Kto został prezydentem Warszawy? Która partia otrzymała więcej głosów? PiS czy PO? Oficjalne wyniki wyborów samorządowych 2018 znajdziecie w tym artykule po ich ogłoszeniu.

» Wybory samorządowe 2018: WYNIKI. Kiedy zostaną ogłoszone wyniki wyborów? «

Wybory samorządowe 2018: WYNIKI. Kto wygrał w Warszawie, Poznaniu, Krakowie?

Na wyniki wyborów samorządowych 2018 czekają wszyscy Polacy. W tym miejscu znajdziecie najświeższe informacje dotyczące oficjalnych wyników. Zamieścimy je po ich ogłoszeniu. Artykuł będziemy aktualizować na bieżąco.

Choć oficjalne wyniki nie zostały jeszcze ogłoszone, to już teraz wstępnie wiadomo, kto został prezydentem Warszawy, Poznania, Katowic, Lublina oraz niektórych miast w Polsce. Według sondaży Exit Poll prezydentem Warszawy został Rafał Trzaskowski (54,1%), który wygrał z Patrykiem Jakim (30,9%) już w I turze wyborów. Sondaże Exit Poll w innych miastach w Polsce przedstawiają się następująco:

  • Poznań: Jacek Jaśkowiak (56,6%)
  • Katowice: Marcin Krupa (51,1%)
  • Lublin: Krzysztof Żuk (59,7%)
  • Wrocław: Jacek Sutryk (50,1%)
  • Białystok: Tadeusz Truskolaski (51,6%)
  • Łódź: Hanna Zdanowska (70,1%)
  • Kraków: Jacek Majchrowski (43,7%) oraz Małgorzata Wasserman (33,6%) → druga tura
  • Gdańsk: Paweł Adamowicz (36,7%) oraz Kacper Płażyński (32,3%) → druga tura

Na oficjalne wyniki trzeba jednak jeszcze poczekać.

Druga tura wyborów samorządowych 2018 odbędzie się tam, gdzie wybory nie zostaną rozstrzygnięte w pierwszej. Kiedy może dojść do takiej sytuacji? W wyborach na wójta, burmistrza oraz prezydenta miasta wyborcy głosują większością bezwzględną. Oznacza to, że jeśli żaden z kandydatów nie osiągnie wyniku przekraczającego 50% głosów, organizowana jest druga tura wyborów samorządowych 2018.

Wyniki wyborów samorządowych 2018 - wygrało PiS czy PO?

Już niebawem dowiemy się, z której partii w wyborach samorządowych 2018 PO czy PiS wygrało więcej kandydatów. Po ogłoszeniu oficjalnej informacji zamieścimy ją w tym artykule.

Według sondaży Exit Poll PiS wygrało wybory do sejmików w dziewięciu województwach: dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i świętokrzyskim. Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) wygrała z kolei w siedmiu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. 

Sprawdź też → Wybory samorządowe 2018. Relacja na żywo

Przypominamy, że głosowanie zakończyło się 21 października o 21:00. Gdy wskazówki zegara wybiły dziewiątą wieczorem, urny zostały zapieczętowane i rozpoczęło się przeliczanie głosów. Pierwsze wyniki wyborów samorządowych do Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) zaczną spływać w poniedziałek, 22 października, czyli dzień po wyborach. Liczenie wszystkich głosów może potrwać nawet do dwóch dni. Nie jest znany dokładny termin ogłoszenia wyników.

RadioZET.pl/JW