Zamknij

Wyciek powietrza na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dziurę zatkali najpierw... palcem

Redakcja
31.08.2018 13:43
Wyciek powietrza na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dziurę zatkali najpierw... palcem
fot. NASA mat. prasowe

Astronauci nie mają czasem łatwego życia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – kolejna usterka związana z wyciekiem powietrza zmusiła ich do zastosowania nietypowego rozwiązania.

Awaria na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródłem wycieku powietrza okazał się niewielki ubytek w rosyjskim statku kosmicznym Sojuz, którym na ISS dotarło 8 astronautów. Otwór o średnicy 2 milimetrów odkrył niemiecki astronauta Alexander Gerst, który najpierw... zatkał go palcem. To jednak nieoficjalne informacje, które podają tylko niektóre źródła. Oficjalny komunikat podał za to dyrektor rosyjskiej narodowej agencji kosmicznej Roskosmos Dmitry Rogozin. „W nocy miała miejsce nietypowa sytuacja. Nasze czujniki odnotowały niewielki spadek ciśnienia, którego przyczyną był wyciek powietrza z jednego z modułów stacji” – tłumaczył w czwartek, 30 sierpnia. 

Zobacz także

Przyczyną uszkodzenia mógł być mikrometeoryt

Astronautom udało się w końcu prowizorycznie rozwiązać problem, zaklejając otwór przy pomocy szpachlówki oraz taśmy. To nie pierwszy raz, kiedy zostali zmuszeni do nietypowych rozwiązań. W lipcu 2018 roku w jednym z modułów stacji doszło do uszkodzenia systemu regulacji temperatury, przez co na ścianach zaczęła osadzać się woda. Astronauci do momentu naprawy usterki musieli codziennie wycierać go za pomocą papierowych serwetek. Brzmi lekko absurdalnie? Nie na ISS – już niejeden raz testowano tu oryginalne metody radzenia sobie z awariami.

Zobacz także

Przyczyną powstania uszkodzenia tym razem okazało się prawdopodobnie uderzenie mikrometeorytu. Uszkodzony element Sojuza nie wróci na naszą planetę – zostanie odrzucony ze statku. Na razie zgodnie z zapowiedziami NASA załoga stacji na bieżąco monitoruje miejsce, w którym powstała szczelina, aby nie dopuścić do kolejnej awarii.

Zobacz także

RadioZET.pl/źródło:TVN24/AG

Zobacz także