Zamknij

Wyginął, bo był...zbyt leniwy i konserwatywny. Naukowcy ostro osądzają Homo erectus

Redakcja
13.08.2018 17:37
Wyginął, bo był...zbyt leniwy i konserwatywny. Naukowcy ostro osądzają Homo erectus
fot. Wikipedia Commons

Gdybyście potrzebowali dodatkowego potwierdzenia na to, że lenistwo może nam szkodzić, nauka śpieszy z pomocą. Okazuje się, że brak chęci rozwoju mógł zaważyć na wyginięciu wczesnych ludzi.

Homo Erectus wyginął przez lenistwo?

Naukowcy zdecydowanie nie mają dobrego zdania o naszych praprzodkach. Homo erectus mógł ich zdaniem wyginąć z powodu...zbytniego lenistwa i konserwatywnego sposobu działania. Okazuje się, że wcześni ludzie prokrastynację uczynili niemalże sztuką, nie mieli bowiem chęci sięgać nawet po rozwiązania niewymagające wielkiego nakładu sił. Przykładem mogą być już same narzędzia z jakich korzystali. Wykonano je ze słabej jakości kamienia. Homo e. nie korzystał z położonych nieco dalej od miejsca pobytu skał o o wiele porządniejszej konstrukcji. Woleli korzystać z samotnych odłamków, leżących wokół.

Zobacz także

erectus_JC_Recon_Head_CC_f_sq
fot. Smithsonia Institute/ Tak zdaniem naukowców wyglądał Homo erectus

Zobacz także

Wcześni ludzie nie próbowali się rozwijać

"Do wykonywania narzędzi używali kamieni, które leżały wokół ich obozowiska. W większości był to materiał o niskiej jakości w porównaniu z tym, co widzimy u późniejszych twórców kamiennych narzędzi. Niedaleko miejsca, w którym prowadziliśmy wykopaliska, na niewielkim wzgórzu znajdowała się duża skała dobrej jakości. Jednak zamiast podejść na wzgórze, H. erectus wykorzystywał odłamki, które samodzielnie oddzieliły się od skały i stoczyły ze wzgórza. Gdy oglądaliśmy skałę, nie widzieliśmy na niej żadnych śladów działalności. Wiedzieli, że ona tam jest, ale skoro wystarczające zasoby były pod ręką, nie widzieli sensu w tym, aby wybierać się po nie gdzieś dalej" - uważa dr Ceri Shipton. Badaczka zwraca uwagę na to, że takich schematów Homo erectus przejawiali więcej, a to z kolei doprowadziło do tego, że nie udało im się dostosować do nadchodzących zmian klimatu.

lazinessledt-7d0dd571e010148afc7c132ef83414e3
fot. The Australian National Univeristy/ Dr Shipton podczas pracy na terenie nowych wykopalisk

Zobacz także

Zobacz także

"Lenistwo jest łagodną formą samobójstwa"

Nicolae Iorga, rumuński historyk i krytyk literacki twierdził, że "lenistwo jest łagodną formą samobójstwa". Chyba nie zdawał sobie sprawy, ile prawdy mogło kryć się w jego słowach, bowiem skrajne lenistwo Homo erectus w znacznym stopniu przyczyniło się do jego wyginięcia. Późniejsi ludzie, neandertalczycy oraz Homo sapiens przejawiali już znacznie więcej inicjatywy. "Prowadząc wykopaliska i analizując to, co udało się nam odnaleźć jasno widzimy brak jakichkolwiek postępów w przypadku H. erectus. Podczas gdy środowisko naturalne wokół nich ulegało gwałtownym zmianom, oni wciąż pozostawali w miejscu, aż dopadła ich naturalna selekcja" - dowodzi Shipton, która kieruje pracą zespołu z The Australian National University na terenie nowych wykopalisk.

RadioZET.pl/źródło:IFLScience/AG

Zobacz także